KKB kassationspolitik hudflettes

Skrevet af

10. februar, 2016

Så er dagbladet Politikens litteraturredaktør, Jes Stein Pedersen (JSP), igen ude efter den igangværende forandringsproces i Københavns Kommunes Biblioteker: Med afgang af ca. halv mio. bøger og mindre personlig betjening til fordel for yderligere selvbetjening og nye former for digitaliseret formidling.

I en kommentar i Politikens bogtillæg den 7. februar får kritikken denne gang en tand ekstra. Nu taler JSP ligefrem om en kulturpolitisk katastrofe. At de politisk godkendte handlings- og strategiplaner er formuleret i, hvad han kalder bibliotekarisk ny-sprog, i et Orwellsk effektiviseringssprog, gør ikke JSP blidere stemt. Kort fortalt ser han omstillingen som “en spareøvelse forklædt som digitaliseret folkelighed. Et tilbagetog forklædt som en offensiv”.

Læs om processen og målet med den i tidl. artikel med Jakob Heide Petersen, chef for Københavns Hovedbibliotek: db.dk/files/DB0415_0.pdf.       

Demokrati er ikke en tilskuersport

Demokratiet skal bruges og trænes i hverdagen: Når vi lytter til mennesker, vi ikke er enige med og engagerer os i lokalsamfundet

Fra analoge længsler til demokratifitness

Fra Folkemødet på Bornholm til Kulturmødet på Mors har bibliotekerne sat læsning, demokrati og den grønne omstilling på dagsordenen.

Når magten skal udredes – igen!

Et samlet Folketing har sat gang i Magtudredningen 2.0 – en stor opdatering af den analyse af det danske folkestyre, der første gang blev lavet omkring årtusindskiftet.

Meget større potentiale i kulturlivet!

Vi er kun lige begyndt at skrabe i overfladen af kulturlivets potentiale, siger Dansk Kulturlivs afgående direktør, Jakob Sørensen, om kulturlivsalliancen og samarbejdet.

Ny standard for materialevalg med kunstig intelligens

Men det skal fortsat være bibliotekaren, der har det sidste ord. Kunstig intelligens skal ikke erstatte, men understøtte!

I København rykker den smalle litteratur

”Det sædvanlige biblioteksrum er langt mere mystificerende for ikke-brugere, end vi tror.

Litteraturuge for voksne på Aalborg Bibliotekerne

“I kan umuligt lave et bedre program til næste år”. Vi accepterer udfordringen!

Festival forbinder mennesker og lokalsamfund

En varm lørdag i maj slog over 1.000 gæster vejen forbi Roskilde Bibliotek og Kreativt hus for børn til den årlige Roskilde Litteraturfestival