Flere penge til biblioteksbøger og styrket indsats for børn og unges læsning

Arkivfoto.

Skrevet af

13. august, 2024

Landets seks centralbiblioteker skal i perioden 2025-2028 anvende i alt fem millioner kroner mere årligt til bl.a. bøger til gavn for borgere i hele landet. Materialeoverbygningen sikrer, at borgere i hele landet kan få en bred adgang til både fysiske og digitale bøger og andet materiale. Centralbibliotekerne supplerer de lokale folkebibliotekers tilbud til borgerne med ekstra bøger og andet materiale, som folkebibliotekerne ikke selv har liggende på hylderne.

Derudover sætter kulturministeren særligt fokus på læsning og digital dannelse. Centralbibliotekerne skal i de næste fire år fungere som regionale læsecentre, der hjælper landets folkebiblioteker, folkeskoler og andre aktører til at skabe læseglæde. Læsecentrene skal skabe og formidle redskaber til at styrke læsning direkte til biblioteker, forældre og relevante institutioner, så især flere børn og unge får lyst til at læse.

Endelig skal centralbibliotekerne gøre en særlig indsats for digital dannelse – for både børn, unge og voksne. I samarbejde med bl.a. Center for sociale medier, tech og demokrati og aktører fra folkeskoler og uddannelser, skal centralbibliotekerne udvikle, formidle og tilbyde undervisningsløsninger, som f.eks. understøtter borgernes viden om informationssøgning, kildekritik og fake news.

Læs mere hos Kulturministeriet.

Danskernes læselyst stiger – de yngste børn fører an i nyt fremgangsår for bibliotekerne

Nye tal viser, at der i 2025 blev foretaget hele 36,3 millioner lån af fysiske og digitale materialer på tværs af landets folkebiblioteker, eReolen og Filmstriben

212 millioner kroner i bibliotekspenge er fordelt

Bibliotekspengene udbetales én gang om året, og udregnes for både fysiske og digitale bøger

Børste vinder Børnevalget 2026

Børnevalget er arrangeret af Danmarks Biblioteksforening og Ballerup Bibliotekerne i samarbejde med folkebiblioteker over hele landet

National projektleder til Læsekultur i forandring

Vil du være med til at igangsætte og drive en national indsats, der samler kommuner, organisationer og fagmiljøer om at styrke læsekulturen hos børn og unge?

Ny handlingsplan for litteratur

Ny plan giver flere børn mulighed for at få besøg af forfattere og illustratorer i løbet af deres skoletid, og der kommer et helt nyt hus dedikeret til tegneserier

Afstemningen til Orla-prisen er i gang

Der er 15 bøger i spil til årets Orlapriser, og de nominerede er selvfølgelig besluttet af børnene selv

Er der en læsekrise, eller leger vi med ord?

Er de danske børn og unges læsning i krise, eller er det en forkert beskrivelse. Bølgerne går højt i øjeblikket

Læsetilbud i metroen

Et "ekspress"-bibliotek i en ny metrostation i Warszawa har til formål at skabe et kulturelt rum, der kan opfordre rejsende til at droppe smartphones til fordel for bøger