Kampagne mod censur af bøger

Skrevet af

8. oktober, 2025

Dansk PEN står bag den landsdækkende kampagne #ForbudteBøger, der fra den 5. – 12. oktober sætter fokus på det stærkt øgede pres på ytringsfriheden og på bøger, som forbydes eller censureres overalt i verden. Biblioteker, boghandlere, forfattere, kulturhuse, medier og foreninger over hele landet deltager med bogudstillinger, foredrag og debatter.

Banned Books Week har været afholdt i USA siden 1982. Rapporter viser en foruroligende stigning i antal bøger, der kræves fjernet fra bibliotekerne. Alene fra 2023 til 2024 steg det fra omkring 3.000 til godt 10.000. I Sverige og Norge har der i de senere år også været afholdt en årlig uge med fokus på censur, angreb på ytringsfriheden og forbudte bøger. I 2024 medvirkede over 800 arrangører i den svenske kampagne.

Antallet af censurerede bøger er i voldsom vækst. Overalt i verden er der interessegrupper eller politikere, som vil forhindre andre i at læse bestemte bøger. I Sverige måtte forlaget trække ’Mustafas kiosk’ af Jakob Martin Strid tilbage. Harry Potter-bøgerne er eller har været forbudt i f.eks. Bulgarien, De Forenede Arabiske Emirater og Grækenland. Den eneste kinesiske nobelpristager i litteratur Mo Yan risikerer flere års fængsel. Wimpy Kid bøgerne er forbudt af undervisningsministeren i Tanzania. I Ungarn vedtog de i 2021 en lov, som forbyder bøger om LGBTQ+ til børn og unge under 18 år. Tilsvarende bliver bibliotekarer i Storbritannien i stigende grad bedt om at fjerne bøger om LGBTQ+.

Noget tilsvarende har vi endnu ikke set i Danmark, men udviklingen er bekymrende. Enhver debat bør hilses velkommen, men censur og forbud mod litterære værker må ikke forekomme.

Børnevalget er åbent

Børnevalget fungerer som et skridt på vejen til børnenes demokratiske dannelse, ved at give dem en smag af, hvad demokrati og afstemninger går ud på

Nu går børnene til stemmeurnerne

Den 27. oktober åbner børnebiblioteker over hele landet dørene til en helt særlig begivenhed, nemlig Børnevalget 2025

Bøger er demokratiets infrastruktur

Vi låner bøger igen, og det er vigtigere, end du tror: Det er demokratiets infrastruktur. Og det har vi mere end nogensinde brug for.

Støtte til demokratisk engagement frem mod KV25

Nordea-fonden støtter lokale fællesskaber og demokratisk engagement frem mod kommunalvalget

Bibliotekerne på dagsordenen til Kommunalvalget 2025

På www.danmarksbiblioteker.dk kan biblioteker melde sig til Danmarks Største Vælgermøde, ligesom man kan bidrage med ideer til aktiviteter på bibliotekerne

Adgangen til den frie samtale er central i et demokrati – også på bibliotekerne

"Vi skal stå fast på, at et bibliotek må lægge rum til debat og uenighed, ligesom det lægger rum til børneteater, sprogcafé og strikkeklub"

Ny læselystkampagne på vej

Læselystkampagnen Læselyst.nu er et nationalt tiltag, der sætter fokus på, at flere børn skal få gode oplevelser med læsning.

Når et bibliotek lukker, er det ikke kun bøgerne, der forsvinder

"Biblioteker er ikke blot kulturpolitik. De er også socialpolitik, børnepolitik, ældrepolitik, sundhedspolitik, uddannelsespolitik – og bypolitik."