Kom med på Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025 i Herning

Skrevet af

21. februar, 2025

Afholdes på Højhuset Kulturhotel i Herning den 24. og 25. april 2025.

Kom med på årets største kulturpolitiske event, når Danmarks Biblioteksforening sammen med Herning kommune og bibliotek inviterer til Det Bibliotekspolitiske Topmøde den 24. og 25. april 2025 på Kulturhotellet.

Overskriften for årets Bibliotekspolitiske Topmøde er “Vi lukker virkeligheden ind“.
Deltag i den politiske debat om aktuelle udfordringer på kultur- og biblioteksområdet. Hør oplæg fra nationale som lokale politikere, fra fremtrædende personer fra kulturorganisationer og samarbejdspartnere ligesom andre relevenate spillere i branchen også deltager med oplæg og som deltagere i debatterne.

Mød bl.a. Svend Brinkmann, kulturordfører Katrine Daugaard (LA), forfatter Glenn Bech, direktør for Ungdomsbureauet, Olivia Orlandi Grant, forskningslektor Roger Buch, direktør for DR Kultur, Børn og Unge, Henrik Bo Nielsen og mange flere. Kulturministeren er selvfølgelig også inviteret med til Topmødet.

Topmødedeltagene får undervejs også mulighed for at besøge HEART og CHPEA Museum, som ligger lige ved siden af Kulturhotellet, og til festaftenen torsdag afsløres vinderen af Læsernes Bogpris 2025.

Kulturhotellet
Topmødet tager ånden i lokationen alvorligt, og i bedste højskolestil vil vi med dialog, samtale og fællesskab sætte rammen for årets møde. Så forvent et topmøde, hvor lokationen byder op til en anderledes og uhøjtidelig oplevelse, der får tankerne hen på højskoleopholdets karakteristiske langbordsmiddage, fællessang, natur, opbyggelse af stærke relationer, bål og guitarspil, personlig udvikling, refleksion og masser af rum til nye perspektiver.

Kom og mød flere end 400 politikere, fag- og branchefolk, og taggerne  en eller flere kollegaer med til Topmødet. Er det første gang du eller dine kollegaer deltager på Topmøder, får I desuden 25% rabat på deltagergebyret, som i forvejen er særlig lavt ved tilmeldinger indtil den 24. februar 2025.

Læs mere om programmetomgivelserne og tilmeld dig lige her.

Vi ses til et Topmøde, som du sent vil glemme!

DBs beretning for 2025 er udkommet

Læs Danmarks Biblioteksforenings Beretning 2025 som optakt til Topmødet

Velkommen til Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2026 i Viborg

Danmarks Biblioteksforening i samarbejde med Viborg Kommune og Viborg Bibliotekerne inviterer til Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2026

Bibliotekerne fortjener en oplyst debat

Bibliotekernes betydning handler om mere end udlånstal. Det handler om læsning – og om demokrati

Kulturlivets ledere oplever pres på armslængdeprincippet

Over halvdelen af de 226 kulturledere, der har besvaret rundspørgen mener, at armslængdeprincippet i dag er under pres i nogen, høj eller meget høj grad

“Bibliotekerne er vigtige mødesteder”

Bibliotekerne giver plads til fordybelse på en helt anden måde end hvad vi for eksempel oplever på de sociale medier

Bibliotekernes opgaver

Bibliotekernes arbejde handler ikke kun om udlån, men også om demokratisk deltagelse

Partier åbner for en ny bibliotekslov efter et valg … som kommer nu

En ny bibliotekslov skal bl.a. sikre, at bibliotekerne fungerer som demokratiets fællesrum – uanset hvor i landet, man bor

En vigtig debat om bibliotekerne – lad os tage den ordentligt

CEPOS har sat fokus på bibliotekernes udvikling. Det er positivt, men debatten bør være mere nuanceret og foregå på et oplyst grundlag