Læs med orm – også på biblioteket

Skrevet af

2. januar, 2025

Højtlæsning er en god måde til udvikling af små børns sprog og følelsesliv. Derfor præsenterer DR Minisjang i forbindelse med den store læseindsats ’Alle ord tæller’ 12 afsnit af ’Læs med Orm’ for de yngste, hvor en stribe stærke formidlere læser højt af nyere dansk børnelitteratur. Kendte navne som Birthe Kjær, Anders Agger og Frederik Cilius læser forskellige historier højt.

Som en del af DR’s 100-års jubilæum er danskerne inviteret til at medvirke i en lang række DR-programmer, herunder i ’Læs med Orm’. Historien ‘Fino Dino Bambino’ læses derfor op af Anne Søndergaard, der arbejder ved Billund Bibliotekerne.  

Læs mere om initiativet i DRs pressemeddelelse.

Der er i forbindelse med de nye afsnit udarbejdet formidlingsmateriale til landets biblioteker.

DR har desuden lavet et temasite med tips og tricks til forældre og fagprofessionelle, der linker ind til Bibliotekernes Sprog- og Læsespor.

Kulturministeren modtager ny appel: Alle børn og unge har ret til at være læsere

Det skal være en politisk ambition, at alle børn og unge i Danmark har mulighed for at deltage i en stærk læsekultur.

Bøger og læsning i AI-æraen

EBLIDA-konferencen 2025 fokuserede på at styrke biblioteker som demokratiske nøgleinstitutioner med særligt fokus på AI og læsning.

Fupz overhaler Reuter

Børne- og ungdomsforfatter Kim Fupz Aakeson er i år topscorer ved uddelingen af bibliotekspengene, og skubber dermed Bjarne Reuter af tronen.

Udløser boggaver flere lån i børnefamilier?

På trods af at biblioteker er gratis, er der stadig stærke sociale forskelle i, hvilke forældre der bruger bibliotekerne mest.

National indsats for børn og unges læseglæde lancerer gratis arbejdsbog

Arbejdsbogen giver inspiration og gode råd til, hvordan den enkelte kommune kan arbejde med børneinddragelse og skabe et fælles sprog om læseglæde.

Læseglæde er en investering i børns trivsel

Samarbejdet mellem skoler, biblioteker og forældre er afgørende for at skabe en læsekultur, hvor børn møder bøger både i skolen, derhjemme og i fritiden.

Bibliotek vil nedbryde læsehindringer

Der kan være en del borgere, som af forskellige årsager har en mental barriere overfor det at læse, og den vil man forsøge at nedbryde.

Benhård satsning på udlån og læsning giver pote

”Det er ikke kommet af sig selv, og i mange kommuner har man passeret præ-corona aktiviteten. Man må bare klappe og anerkende indsatsen.”