Read Hour 2024 – læs med på søndag

Skrevet af

6. september, 2024

Read Hour Danmark er en national fejring af læseglæden for alle aldersgrupper. På søndag den 8. september afholdes Read Hour fra kl. 14 – 15, hvor der over hele landet er forskellige læseaktiviteter. Se selv om dit lokale bibliotek afholder Read Hour.

Har du ikke mulighed for at læse sammen med nogen – eller kan du bare godt lide at læse sammen med mange – så sæt dig godt til rette, tænd for videoen og vær i selskab med en masse andre læseglade læsere i en hel time.

Du kan også finde en masse aktiviteter for alle aldre på https://www.laesesporet.dk/fns-internationale-laesedag

Vi har taget glæden ud af læsningen

"Det er en samfundsdebat, vi er nødt til at tage" siger Kulturminister Jakob Engel-Schmidt

Foto: Hjørring Bibliotekerne

Læseklubber for børn – en vej ud af læsekrisen?

På Løkken Skole har de gjort sig opsigtsvækkende erfaringer med 'Klub Læseglad' – et koncept, der er på vej ud i hele Hjørring Kommune

Børn og læsehad

I dag begynder en artikelserie i Politiken om børns dalende læselyst, eller 'Læsehad', som Politiken vælger at kalde det.

Læs med orm – også på biblioteket

Højtlæsning er en god måde til udvikling af små børns sprog og følelsesliv.

Alle kan gøre en forskel mod ensomhed

Med sloganet ’vær en, som rækker ud’, opfordrer ny kampagne os til at tage aktivt del i fællesskaber og støtte dem, der føler sig alene.

Stærkere samarbejde mellem skolerne og bibliotekerne ønskes

Læsekulturen skal være en integreret del af børns hverdag, både i og uden for skolen.

Vinderen af Klods-Hans-prisen 2024

Lisbet Vestergaard, projektleder ved Tænketanken Fremtidens Biblioteker, modtager Klods Hans-prisen for sin særlige indsats for børne- og ungdomslitteratur

Dansker og nordmand får bogpriser

Nordisk Råds Litteraturpris er blevet uddelt siden 1962 og gives til et skønlitterært værk som er skrevet på et af de nordiske sprog