Udlån af bøger nærmer sig niveauet før corona

Skrevet af

28. juli, 2025

I 2024 blev der udlånt 23,6 mio. fysiske bøger på landets folkebiblioteker. Det svarer til, at hver borger i gennemsnit lånte fire bøger på biblioteket. Det oplyser Danmarks Statistik.

Sammenlignet med 2023 er antallet af udlån steget med 5,4 pct., mens niveauet er 54 pct. højere end 2021, hvor udlånstallene var på det laveste som følge af corona-nedlukninger. På trods af den stigende tendens i udlånstallene for fysiske bøger lå niveauet stadig lidt under 2019, hvor der blev udlånt 24,6 mio. bøger.

Folkebibliotekerne havde i 2024 i alt 32,5 mio. besøg. Det er en stigning på 4,5 pct. i forhold til 2023, hvor der var 31,1 mio. besøg. Antallet af besøg er højere end under corona-nedlukningerne, hvor der var 17,8 mio. besøg, men lavere end før corona-perioden, hvor landets folkebiblioteker havde 37,4 mio. besøg.

Læs mere hos Danmarks Statistik.

“De stigende udlånstal handler om fordybelse. Det handler om, at vi som mennesker også har behov for at synke ind i os selv. Og det er den fysiske, analoge bog og de fysiske udlån, som stiger mest”, forklarer Paw Østergaard Jensen fra Danmarks Biblioteksforening.

Danske skoleelever har aldrig læst dårligere

Danske skoleelevers kompetencer i både læsning, matematik og naturfag er faldet markant i forhold til tidligere år. Det viser den nye PISA-undersøgelse.

Vær med til at sætte et dansk aftryk på europæisk biblioteks- og AI-politik

Den første europæiske kortlægning af digital og AI-parathed i bibliotekssektoren er nu åben.

Fortsat vækst i udlånstal kommer med en risiko

Den positive udvikling i udlånstallene sker på trods af stadigt ringere rammevilkår for bibliotekerne

Danskernes læselyst stiger – de yngste børn fører an i nyt fremgangsår for bibliotekerne

Nye tal viser, at der i 2025 blev foretaget hele 36,3 millioner lån af fysiske og digitale materialer på tværs af landets folkebiblioteker, eReolen og Filmstriben

212 millioner kroner i bibliotekspenge er fordelt

Bibliotekspengene udbetales én gang om året, og udregnes for både fysiske og digitale bøger

Biblioteker fremmer trivsel

"Vores undersøgelser viser tydeligt, at bibliotekets trivselsfremmende dimensioner rækker dybt ind i det enkelte menneskes liv og fremmer gode og meningsfulde liv"

Bogpanelets årsrapport: Den fysiske bog vinder frem

”Forfaldsfortællingen om den fysiske bog kan godt lægges i graven”. Der er da også en række positive tendenser at pege på, men desværre også nogle negative.

Et bredt kulturudbud er vigtigt for kommunen

En ny måling fra Applaus viser, at et rigt kulturliv i lokalområdet har stor betydning for mange danskere