Udløser boggaver flere lån i børnefamilier?

Skrevet af

21. marts, 2025

Forsker i Rockwool Fonden Ea Hoppe Blaabæk har i en ny artikel set nærmere på biblioteker, ulighed og en intervention, der prøvede at få flere familier til at låne flere bøger til deres børn.

Baggrunden for artiklen var, at Ea Hoppe Blaabæk i sin ph.d. fandt, at på trods af at biblioteker er gratis, er der stadig stærke sociale forskelle i, hvilke forældre der bruger bibliotekerne mest. Så måske kunne man gøre noget for at få flere familier til at bruge bibliotekerne mere?

I artiklen undersøger hun hvad der skete, når bibliotekerne sender invitationer ud til alle børn når de når en vis alder med tilbuddet “Tillykke! Kom til dit lokale bibliotek og få en boggave!”. Virker det mon?

Måske du allerede har stiftet bekendtskab med Ea Hoppe Blaabæk. På Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2023 i Odense belyste hun, med afsæt i et aktuelt forskningsprojekt, sammen med professor Mads Meier Jæger, KU, “Kulturen, bibliotekerne og den sociale udfordring“.

Årets sidste udgave af Danmarks Biblioteker er udkommet

Så er årets sidste Danmarks Biblioteker udkommet digitalt og er i fysisk form på vej til abonnenternes postkasser

Samtaler, der forandrer: Biblioteket bryder tabuer og skaber trivsel

Bibliotekerne er ikke kun et sted for bøger – de er også lokale kraftcentre for fællesskab, trivsel og demokrati

Afstemningen til Orla-prisen er i gang

Der er 15 bøger i spil til årets Orlapriser, og de nominerede er selvfølgelig besluttet af børnene selv

Nu åbner kulturpasset

Efter et tilløb aktiveres nu det sidste spor i forsøg med kulturpas for unge uden for job og uddannelse

Er der en læsekrise, eller leger vi med ord?

Er de danske børn og unges læsning i krise, eller er det en forkert beskrivelse. Bølgerne går højt i øjeblikket

Læsetilbud i metroen

Et "ekspress"-bibliotek i en ny metrostation i Warszawa har til formål at skabe et kulturelt rum, der kan opfordre rejsende til at droppe smartphones til fordel for bøger

Bogmomsen er erhvervspolitik – ikke kulturpolitik

Nye læsere skabes ved at styrke de steder, hvor litteratur møder borgerne – i skolerne, på bibliotekerne og på litteraturmøder med forfattere og formidlere.

“Vi har brug for en læserevolution”

Lad de interessante samtaler, der hver dag finder sted i biblioteksudlån og ved boghandlerdiske om, hvad forskellige læsere gerne vil have, finde sted i medierne