GRUNDLOVSFESTEN inviterer alle biblioteker til at fejre grundlovsdag i tre uger op til 5. juni – både for børn og voksne.
Overalt i verden er demokratier under pres, og derfor må vi minde hinanden om ikke at tage demokratiet for givet, men i stedet fejre det. GRUNDLOVSFESTEN vil styrke traditionen for at holde sjove grundlovsfester, og det kan bibliotekerne nu være med til.
I løbet af foråret vil der komme inspirationsmateriale på centralbibliotek.dk og grundlovsfesten.dk, men du kan allerede nu begynde at planlægge, hvordan dit bibliotek vil støtte op.
Det får du
Afsættet er, at dit bibliotek laver en bogudstilling med egne materialer samt de aktiviteter, som I har lyst til. Konkret bidrager GRUNDLOVSFESTEN med idéer til, hvordan dit bibliotek kan sætte en udstilling op, der sætter fokus på at fejre det danske demokrati i forbindelse med grundlovsdag. Du får:
- En bogliste med litteraturforslag, der kan udgøre kernen i udstillingen
- Materialer til blikfang – fx filer til at lave plakater og store papfigurer
- Diverse “plug and play”-materialer med aktiviteter til børn og voksne
I har mulighed for at skalere, som det passer jer. I kan nøjes med en bogudstilling, eller I kan tilføje plakat, papfigurer, printede aktiviteter eller afholde workshops. I er også velkomne til at slippe kreativiteten løs og tilføje jeres egne aktiviteter.
Der lægges op til at have udstillingen i perioden 18. maj – grundlovsdag 5. juni.
Det kan du gøre nu
Skriv jeres bibliotek på GRUNDLOVSFESTENs Danmarkskort. Det gør det nemt for medier, borgerne og folk generelt at finde et grundlovsarrangement i deres lokalområde. Det endelige materiale inkl. bogliste vil blive delt på centralbibliotek.dk og på grundlovsfesten.dk i løbet af marts 2026.










