Danmarks Biblioteksforening ønsker Zenia Stampe stort tillykke med udnævnelsen som kulturminister.
Vi ser frem til et tæt og konstruktivt samarbejde om at styrke kulturens rolle i samfundet – og om at omsætte ambitionerne i regeringens nye kulturpolitik til konkrete muligheder for borgerne i hele landet.
Forperson for Danmarks Biblioteksforening, Paw Østergaard Jensen, siger:
“Vi kender Zenia Stampe som en engageret og målrettet politiker, der ser sammenhænge og ønsker udvikling. Derfor har vi store forventninger til samarbejdet. Bibliotekerne er ikke alene kulturinstitutioner. De er også en del af vores demokratiske infrastruktur og en af de få offentlige institutioner, hvor mennesker mødes på tværs af alder, baggrund og holdninger.”
I regeringens kulturafsnit fremhæves kulturens betydning for demokratiet, fællesskabet og evnen til at møde mennesker, man ikke nødvendigvis er enige med. Det er netop en opgave, som folkebibliotekerne løfter hver eneste dag i landets 98 kommuner.
“Når regeringen taler om kulturens rolle i forhold til demokrati, fællesskab og sammenhængskraft, så er bibliotekerne en del af løsningen. Vi samarbejder med skoler om at skabe læsekultur blandt børn og unge, og vi samarbejder med lokale foreninger, medier og borgere om debat, oplysning og fællesskaber – også om de svære emner. Det er en opgave, som bliver stadig vigtigere i en tid præget af polarisering og misinformation.”
Bibliotekerne oplever i disse år høj aktivitet, stigende brug og voksende forventninger fra borgerne. Derfor ønsker Danmarks Biblioteksforening også en dialog med den nye kulturminister om fremtidens rammer for folkebibliotekerne.
Foreningen ser især frem til drøftelser om:
• Styrkelse af børn og unges læselyst og læsefærdigheder.
• Udvikling af bibliotekerne som moderne public service-institutioner og en del af den fremtidige mediepolitik.
• Bedre rammer for både fysiske og digitale bibliotekstilbud.
• Bibliotekernes rolle som lokale kultur-, lærings- og demokratihuse i hele landet.
“Bibliotekerne er Danmarks mest besøgte kulturinstitution. Derfor håber vi også, at Zenia Stampe vil være med til at udvikle de rammer, der gør bibliotekerne i stand til at løfte deres samfundsopgave i de kommende år. Potentialet er stort – både for kulturen, læsningen og demokratiet.”
Danmarks Biblioteksforening ser frem til samarbejdet og ønsker Zenia Stampe held og lykke med opgaven som kulturminister.







