Bodil Koch-prisen 2023

Skrevet af

28. juni, 2023

Den nye ligestillingspris, Bodil Koch-prisen uddeles første gang i 2023. Fremover uddeles den årligt til en person eller organisation, som har ydet en exceptionel indsats for at fremme ligestilling og/eller diversitet inden for kunst- og kulturlivet.

Vinderen af prisen modtager 100.000 kr. og udvælges af kulturministeren og Bodil Koch-komitéen blandt nominerede, som indstilles af udvalgte kunst- og kulturorganisationer. Kulturministeriet har nu offentliggjort de nominerede til Bodil Koch-prisen 2023.

Prisen vil blive uddelt fredag den 25. august på Kulturmødet Mors.

UGE17 nomineret til Verdensmålsprisen 2025

UGE17 – borgernes verdensmålsuge - er sammen med Chora 2030 blevet indstillet til Verdensmålsprisen 2025

Afstemningen til Orla-prisen er i gang

Der er 15 bøger i spil til årets Orlapriser, og de nominerede er selvfølgelig besluttet af børnene selv

Orlaprisen 2025

Så er de 15 nominerede bøger til Orlaprisen 2025 fundet. Afstemningen foregår online fra d. 9. oktober – 9. november, så nu er der tid til at læse.

Vinderen af Klods-Hans-prisen 2024

Lisbet Vestergaard, projektleder ved Tænketanken Fremtidens Biblioteker, modtager Klods Hans-prisen for sin særlige indsats for børne- og ungdomslitteratur

Dansker og nordmand får bogpriser

Nordisk Råds Litteraturpris er blevet uddelt siden 1962 og gives til et skønlitterært værk som er skrevet på et af de nordiske sprog

Pris til ‘Det åbne demensvenlige bibliotek’

Albertslund Kommune har modtaget prisen for det bedste initiativ, der skaber konkrete livsforbedringer for ”Byen”.

Verdensmålsprisen 2024

Kender du nogen, der arbejder for noget større end dem selv, så kan du nu indstille dem til Verdensmålsprisen.

Stem på din favorit til Læsernes Bogpris 2024

Du kan være med til at finde vinderen af Læsernes Bogpris 2024. Afstemningen varer til og med søndag den 7. april 2024.