Danmarks klimaminister, Lars Aagaard (M), har en pointe med budskabet om at Danmark er og skal være ambitiøse, men ikke uden massiv opbakning i befolkningen.
I et demokrati kan man grundlæggende ikke gennemføre tiltag, uden et flertal står bag. Om det så lige er 80% af befolkningen der skal til, som han har udtrykt det, er måske nok lidt vel rigeligt.
Politik skabes ikke uden handling
Klimaministeren har en klar pointe i at de mange nødvendige beslutninger kræver politisk opbakning, nationalt som lokalt, for ellers bliver beslutningerne blot ændret efter et valg.
Derfor skal der også investeres I at skabe den nødvendige folkelige opbakning til de tiltag, der skal til for at skabe en bæredygtig fremtid. Både fra regering, folketing og kommuner.
Den tidligere regering satte i deres verdensmålsindsats turbo på bibliotekernes arbejde med og formidling af Verdensmålene, med henblik på at gøre bibliotekerne til facilitator for den folkelige forankring for at skabe en bredere forståelse for verdensmålene. Mange kommuner har også valgt at opruste deres biblioteker for at skabe ejerskab til arbejdet med en bæredygtig omstilling sammen med en masse foreninger.
Til formålet bevilgede regeringen 3 mio. kr. til arbejdet i 2022 og 2023. Bevillingen skabte fundamentet for gennemførelsen af mange tusinde debatter og aktiviteter for borgerne rundt omkring i hele landet.
Hvis klimaministeren vil skabe en større forståelse i det store brede flertal af befolkningen for de nødvendige klimahandlinger, ligger det lige for at regeringen atter understøtter landets mest besøgte kulturinstitution, biblioteket, i det omfattende arbejde med at favne hele befolkningen og få endnu flere til at arbejde med verdensmål. På samme måde som vi kan opfordre kommunerne til at opruste det arbejde.
Erfaringerne med indsatsen i 2022 og 2023 taler deres tydelige sprog. Med udgangspunkt i den tidligere bevilling på finansloven, har vi i Danmarks Biblioteksforening verdensmålscertificeret bibliotekerne og er i gang med at uddanne verdensmålsambassadører på alle landets biblioteker. Med afsæt i større viden blandt langt flere mennesker har bibliotekernes indsats allerede været med til at inddrage borgerne i verdensmålsarbejdet, og ikke mindst været med til at skabe en forståelse for de områder, hvor den almindelige borger kan være med til at gøre en forskel.
Mange af indsatserne lever videre på borgernes egne initiativer i forlængelse af bibliotekernes indledende, faciliterende aktiviteter over hele landet.
Så kære klimaminister, det er en overkommelig investering der skal til, for der er allerede godt gang i verdensmålsarbejdet på biblioteker i alle kommuner. Det kræver bare at der sættes midler af til flere aktiviteter, så der kan skabes en endnu større forståelse for udfordringerne og for den fælles folkelige deltagelse der, som ministeren selv nævner, er nødvendig for at rykke noget.
Vi er allerede et stort netværk af verdensmålsorganisationer, foreninger, virksomheder og biblioteker som sammen er klar til at arbejde videre – hvis ministeren og regeringen ønsker at prioritere det.
Også bragt i Frederiksborg Amts Avis den 21. august 2023.