Repræsentantskabet 2022-2025

Valggruppe A 
Valgt i Region HovedstadenPersonlig suppleant
Paw Østergaard Jensen (A), AlbertslundLisbeth Dam Larsen (A), Dragør
Einer Lyduch (A), TårnbyKlaus Bach (A), Tårnby
Hediye Temiz (B), AlbertslundFreja Fokdal, (B), Frederiksberg
Charlotte Haagendrup (C), EgedalAllan Kristensen (C), Ballerup
Jesper Wittenburg (A), FrederikssundKatrine Skov, (A), Gladsaxe
  
Valgt i Region SjællandPersonlig suppleant
Anette Mortensen (V), StevnsChristian Fjeldsted Andersen (V), Lejre
Carsten Petersen (C), SorøTroels Christensen (C), Slagelse
Filiz Thunø (A), RoskildeMarianne Kiærulff (V), Roskilde 
Hans Munk (B), KalundborgTroels Brandt (B), Slagelse
Maren Ottar Hessner (B), RoskildeMette Jorsø (B), Køge
  
Valgt i Region SyddanmarkPersonlig suppleant
Bent Juul Sørensen Lokalliste (Æ), ÆrøInga Blom Thomas Lokalliste (Æ), Ærø
Søren Windell (C), OdenseDan Arnløv Jørgensen (C), Vejle
Signe Bekker Dhiman (A), AabenraaBjørn Allerelli Andersen (A), Sønderborg
Britta Bitsch (F), VejleAnna Broen Poulsen (F), Middelfart
Mette Landtved-Holm (V), NordfynJørn Gustavsen (V), Nyborg
  
Valgt i Region MidtjyllandPersonlig suppleant
Inge Dinis (A), Ikast-BrandeEva Borchorst Mejnertz (A), Aarhus
Nils Borring (A), FavrskovLone Boye (A), Favrskov
Kristian Stride (A), SilkeborgLars Faarup (A), Silkeborg
Johan Brødsgaard (B), SilkeborgLone Hein (B), Holstebro
Johs Poulsen (B), HerningRabih Azad-Ahmad (B), Aarhus
  
Valgt i Region NordjyllandPersonlig suppleant
Jes Lunde (B), AalborgPia Elberg (B), Rebild
Jane Grøn (A), MariagerfjordSven Bertelsen (A), Hjørring
Helle Bak Andreasen (V), JammerbugtChristian Hem (V), Jammerbugt
Claus Mørkbak Højrup (V), HjørringStefan Karlborg (V), Hjørring
Tore Müller (A), MorsøPia Storm (A), Morsø
  
Valgt på tillægsmandaterPersonlig suppleant
Susanne Damsgaard (O), Gladsaxe 
Marianne Dithmer (Ø), Herlev 
Niclas Fick (Ø), Bornholm 
Morten Hæk (C), SilkeborgPeter Laigaard (C), Frederikshavn
Jonas René Jensen (D), Middelfart 
Marianne Kirkegaard (V), Syddjurs 
Lotte Kofoed (F), Frederiksberg 
Bibi Mundbjerg (V), Holstebro 
Lone Olsen (V), Hjørring 
Allan Thomsen (C), KertemindePeter Nygaard (C), Sorø
  
Valgt af Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig, Flensborg
Endnu ikke udpeget 
  
Valggruppe B 
Personlige medlemmer, valgt til Repræsentantskabet
Lars BornæsBibliotekschef, Silkeborg Bibliotekerne
Susanne GillingLeder af Biblioteksservice, Aarhus Bibliotekerne
Annette Wolgenhagen GodtBibliotekschef, Allerød Biblioteker
Claus Hagstrøm HansenBiblioteksleder, Horsens Kommunes Biblioteker
Anni Bagge JensenBibliotekschef, Langeland Bibliotek
Anna Tolstrup JensenCenterchef for Kultur, Fritid og Sundhed, Fredensborg
Lars Mikael LercheBiblioteksleder, Norddjurs Bibliotekerne
Kristine NygaardBibliotekschef, Aalborg Bibliotekerne
Finn PetersenTeamleder, Egedal Bibliotekerne
Ann-Britt von SeelenBiblioteksleder, Esbjerg Kommunes Biblioteker
Maria SjøblomLeder af Service og aktiviteter, Aalborg Bibliotekerne
Britta Thuun-PetersenBiblioteks- og Borgerservicechef, Viborg Bibliotekerne
  
Personlige medlemmer, uden stemmeret, valgt som suppleanter til Repræsentantskabet
Marie-Louise Fischer HoffmannBibliotekschef, Albertslund Kommune
Winnie FoldagerBiblioteksleder, Nyborg Bibliotek
Mette HaarupBibliotekschef, Randers Bibliotek
Tina PihlBibliotekschef, Frederiksberg Kommune
  
Institutioner og organisationer, valgt til Repræsentantskabet
Erik HofmeisterDet Kgl. Bibliotek
Ahmad JourmaaIntegration 360
Tine SegelForbundet Kultur og Information
Lisbeth Eriksen StormHK/Kommunal
  
Suppleanter for institutioner og organisationer, uden stemmeret
Nanna GyldenkærneDansk Forfatterforening
Christian LagoniForeningen NORDEN
  
Pensionister 
Kirsten BoeltAalborg
  
Tilforordnede (observatører) uden stemmeret 
Henrik JochumsenKøbenhavns Universitet
Klaus SvenssonFormand, Kommunernes Forening for Pædagogiske LæringsCentre