Bibliotekerne i Aarhus

Skrevet af

16. juni, 2014

Til et stort profilinterview med Steen B. andersen, DBs nyvalgte formand (og kulturudvalgsformand i Aarhus), blev formanden fotograferet af Helene Bagger på trappen og på taget af Dokk1, Aarhus Kommunes unikke bud på fremtidens hovedbibliotek. De lokale biblioteker vil dog, mener Steen B. Andersen, også i fremtiden tiltrække borgerne – ikke mindst ældre, der kan have svært ved at komme rundt. “Men rigtig mange fra vores omegnsbyer vil da helt klart også besøge Dokk 1, når de alligevel er i midt-byen. Det byggeri bliver på alle måder noget helt specielt med en kunst- og fantasilegeplads”, fastslår formanden. Ikke mindst i forhold til de unge vil det nye hovedbibliotek rykke og være superattraktivt, tilføjer han. Dokk1 forventes desuden pga. af sit koncept at tiltrække massevis af udenbys og internationale turister, arkitekter, biblioteksfolk, byplanlæg-gere og politikere.

Kort om Dokk1
Dokk1 er et kæmpestort, kommunalt byggeprojekt på havnen i Aarhus. Byggeriet, hvis arbejdstitel er Multimediehuset/ Urban Mediaspace Aarhus, afløser Mølleparken, Aarhus hovedbibliotek siden 1934.

Projektet vil på mange leder og kanter bidrage til at sætte nye standarder for hovedbiblioteksbyggeri i kombination med andre aktiviteter og byplanudvikling.

Det omfatter Aarhus’ nye Hovedbibliotek og Borgerservice men har også plads til andre aktører i selve bygningen. Samtidig indgår pladsen udenom biblioteksbygningen i hele projektets idégrundlag. Et af dets formål er at skabe sammenhæng mellem by og vand. Projektet omfatter desuden et automatisk p-anlæg med cirka 1.000 pladser, frilægning af den sidste del af Aarhus Å, omlægning af trafikken omkring havnen, klimasikring af midtbyen og forberedelser for en kommende letbane. Dokk1 og p-anlægget er efter planen klar til brug i starten af 2015, havnepladserne bliver færdige i løbet af 2015, mens belægningsarbejderne omkring letbanen bliver afsluttet ved udgangen af 2016.

Området ligger centralt i forhold til Aarhus midtby, Domkirken, gågaden og å-miljøet. Det gør Dokk1 og de nye havnepladser til et naturligt mødested og udflugtsmål. Hele projektet vil få stor indflydelse på havneområdet og byens liv i mange år fremover.

Demokratisk oprustning uden biblioteker er varm luft

"Skal vi tage demokratisk oprustning alvorligt, skal vi opgradere bibliotekerne – ikke afvikle dem stille og roligt"

De, der aldrig har savnet en Bog, skal lære at ønske den”

Haralda Poulsen var en ildsjæl, en fremsynet bibliotekspioner og Danmarks første kvindelige centralbibliotekar.

DB Topmøde 2025

Bibliotekspolitisk Topmøde 2025 lukkede virkeligheden ind - lød temaet for de to dage – 24.-25. april – i Herning på den tidligere højskole Kulturhotellet.

Fokus på bibliotekernes samfundsmæssige rolle

Formålet med biblioteket er demokrati, et demokratisk robust og modstandsdygtigt samfund og demokratisk kompetente borgere.

Læsernes Bogpris

Emma Holten blev en klar vinder af Læsernes Bogpris 2025 for bogen 'Underskud' – om værdien af omsorg, udgivet på Politikens Forlag

Ulve og giraffer

Topmødets indslag torsdag den 24. april og fredag den 25. april 2025 i Herning

Midtvejsmøde i Istanbul

IFLA’s sektion for Children & Young Adult afholdt deres årlige møde i Istanbul 4-9 april 2025, og det danske medlem af sektionen, Anne Green fra Svendborg, var med.

Det Digitale Folkebibliotek fylder fem år!

"Vi bestemmer selv. Det er hele kernen i foreningen og fortællingen om DDF; vi er fælles om al IT ud mod borgerne."