E-bogen er kommet for at blive

Skrevet af

28. august, 2014

Mere end hver 3. har nu prøvet at læse en e-bog, viser ny undersøgelse. Samtidig er der klart flere unge, der læser e-bøger end ældre. For folk under 40 år gælder det generelt, at jo yngre aldersgrupper det handler om, jo flere læser e-bø-ger. Tallene stammer fra en ny undersøgelse lavet for Danmarks Biblioteksforening af Epinion og Moos-Bjerre analyse.

I en tilsvarende undersøgelse sidste år angav 24 %, at de havde prøvet at læse en e-bog, mens det i den dugfriske undersøgelse er hele 37 %, som angiver, at de har prøvet at læse en e-bog.

”At især den yngre del af befolkningen bruger e-bøgerne så markant, er et klart signal for fremtiden. Det er interessant at se, hvordan borgerne tydeligvis kaster sig over e-bogen. Jeg er ikke i tvivl om, at især bibliotekernes e-bogs tjeneste eReolen har været en vigtig faktor for e-bogens gennembrud i Danmark, og at bibliotekerne generelt er en frontløber for den teknologiske udvikling for e-bogens udbredelse i Danmark” siger Steen B. Andersen (A) formand for Danmarks Biblioteksforening, i anledning af den nye undersøgelse.

Undersøgelsen viser, at 43 % af landets biblioteksbrugere har prøvet at læse en e-bog, mens kun 25 % af dem, som ikke bruger biblioteket, har læst en e-bog. Biblioteket har altså en positiv effekt på udbredelsen af kendskabet til e-bogen.

Bibliotekerne indsats med at udlåne e-bøger går dog ikke ud over det kommercielle e-bogs marked. Sidste års undersø-gelse viser, at bibliotekernes indsats for at øge kendskabet til e-bogen både har betydet, at flere låner e-bøger på biblioteket, men at lige så mange også vælger at købe e-bøger.

 

Demokratisk oprustning uden biblioteker er varm luft

"Skal vi tage demokratisk oprustning alvorligt, skal vi opgradere bibliotekerne – ikke afvikle dem stille og roligt"

De, der aldrig har savnet en Bog, skal lære at ønske den”

Haralda Poulsen var en ildsjæl, en fremsynet bibliotekspioner og Danmarks første kvindelige centralbibliotekar.

DB Topmøde 2025

Bibliotekspolitisk Topmøde 2025 lukkede virkeligheden ind - lød temaet for de to dage – 24.-25. april – i Herning på den tidligere højskole Kulturhotellet.

Fokus på bibliotekernes samfundsmæssige rolle

Formålet med biblioteket er demokrati, et demokratisk robust og modstandsdygtigt samfund og demokratisk kompetente borgere.

Læsernes Bogpris

Emma Holten blev en klar vinder af Læsernes Bogpris 2025 for bogen 'Underskud' – om værdien af omsorg, udgivet på Politikens Forlag

Ulve og giraffer

Topmødets indslag torsdag den 24. april og fredag den 25. april 2025 i Herning

Midtvejsmøde i Istanbul

IFLA’s sektion for Children & Young Adult afholdt deres årlige møde i Istanbul 4-9 april 2025, og det danske medlem af sektionen, Anne Green fra Svendborg, var med.

Det Digitale Folkebibliotek fylder fem år!

"Vi bestemmer selv. Det er hele kernen i foreningen og fortællingen om DDF; vi er fælles om al IT ud mod borgerne."