Engagement, indsigt og tæft

Skrevet af

15. november, 2012

“Tak for indsatsen, Jens, og tak for samarbejdet med Danmarks Biblioteksforening i dine mange år som direktør og statens øverst ansvarlige for biblioteksudviklingen. Du kan stoppe med stor tilfredshed. Din indsats i styrelsen har været enestående. Dit engagement i bibliotekerne er stort og har inspireret os alle.” Sådan lød ordene fra Vagn Ytte Larsen (A), DBs formand, ved en stor reception for Jens Thorhauge i Kulturstyrelsen på H. C. Andersens Boulevard 2 på en af årets forårsdage.

Den 30. april i år kan betegnes som noget af en mærkedag i nyere dansk bibliotekshistorie. Den dag gik Jens Thorhauge på pension fra stillingen som områdedirektør i Kulturstyrelsen. Og sluttede dermed sin mangeårige opgave som bibliotekernes fremmeste embeds- og ankermand i den offentlige sektor. 

I sin afskedstale til Thorhauge fremhævede DBs formand tre ting i Thorhauges direktørtid. “Biblioteksloven i 2000, som betød ligestilling af internettet og bøgerne, og som fortsatte princippet om gratis adgang for borgerne. 2010-rapporten Folkebibliotekerne i vidensamfundet om bibliotekernes nye roller og opgaver og det nationale it-projekt Danmarks – eller Danskernes Digitale Bibliotek, der nu skal realiseres.”

“Med disse resultater og med din store viden og tæft – har du ført bibliotekerne godt ind i det ny århundrede,” fastslog Vagn Ytte Larsen.

DBs formand udtrykte samtidig en vis bekymring for biblioteks-området og dets fortsatte gennemslagskraft i den – via fusionen mellem Styrelsen for Bibliotek og Medier, Kulturarvsstyrelsen og Kunststyrelsen pr. 1. januar 2012 – nyetablerede store Kulturstyrelse. “Jeg håber, det går, som du spår. Nemlig, at det bliver til gavn for bibliotekerne og landets borgere.”

2025: Pejling af fremtiden

Hvilken dagsorden tegner sig kulturpolitisk og bibliotekspolitisk i valgåret KV25?

Hvad kan biblioteket gøre for unge?

Biblioteket tilbyder mulighed for at blive klogere på ens egne muligheder. Det gør kultur i det hele taget.

Finanslov med skrænter

“600 millioner til kulturen de næste fire år” var det glade budskab fra Kulturministeren, da finanslovsforslaget for 2025 blev præsenteret.

Vejle: Nyt fyrtårn og demokratisk samlingssted

Planen er at skabe Danmarks bedste børnebibliotek og forbinde bymidten med byens nye grønne bydel Ny Rosborg.

Set fra MIN stol: Giv kulturen den plads, den fortjener

Det er på tide at give kulturen den plads, den fortjener. Kulturen er ikke en luksus, vi kan tillade os at overse.

Er vi berøringsangste i forhold til AI

Vi skal omfavne AI i bibliotekssektoren og tænke os ind i en rolle, så vi understøtter eleverne og de studerende i at bruge den kunstige intelligens

Når teknologien fragmenterer demokratiet

Bibliotekerne kan tilbyde borgerne et sted, hvor information ikke er drevet af algoritmer, men af etiske principper om oplysning og dannelse

Det Kgl. Bibliotek viser vejen til viden

Vejen frem er ikke at forsøge at bevise, at bogen er overlegen i forhold til skærmen. Opgaven er at vise, at den trykte bog fortsat kan noget