Får Frederikssund nyt bibliotek

Skrevet af

12. august, 2021

De nærmeste måneder vil vise om kultur- og biblioteks- spørgsmål går hen og bliver et af de emner, som man drøfter lokalt op til kommunalvalget 16. november – i Frederikssund og i landets øvrige kommuner.                             

Gennem mange år og flere kommunalbestyrelser har der i Frederikssund været tale om og planer fremme om at erstatte Frederikssund Bibliotek, kommunens hovedbibliotek, i Jernbanegade. Seneste bud kom 6. juli i et debatindlæg, ”Byrådet skal finde modet”, i Sjællandske, sn.dk. Her skriver byrådsmedlem i Frederikssund Niels Martin Viuff (C) bl.a.: ”Et kulturhus med integreret nyt hovedbibliotek placeret på Tippen i Frederikssund er ikke bare en god idé, det er nødvendigt for at skabe mere liv både i havnen, men også i Frederikssund og resten af kommunen.” Han ”- tror på, at det vil være muligt at få en dispensation fra Kystdirektoratet til at bygge et kulturhus og bibliotek på Tippen, da det er i offentlighedens og almenvældets interesse. Det vil koste kommunen 55 millioner kroner. Resten vil blive rejst via fonds- og puljesøgning”, mener Niels Martin Viuff.

 

 

2025: Pejling af fremtiden

Hvilken dagsorden tegner sig kulturpolitisk og bibliotekspolitisk i valgåret KV25?

Hvad kan biblioteket gøre for unge?

Biblioteket tilbyder mulighed for at blive klogere på ens egne muligheder. Det gør kultur i det hele taget.

Finanslov med skrænter

“600 millioner til kulturen de næste fire år” var det glade budskab fra Kulturministeren, da finanslovsforslaget for 2025 blev præsenteret.

Vejle: Nyt fyrtårn og demokratisk samlingssted

Planen er at skabe Danmarks bedste børnebibliotek og forbinde bymidten med byens nye grønne bydel Ny Rosborg.

Set fra MIN stol: Giv kulturen den plads, den fortjener

Det er på tide at give kulturen den plads, den fortjener. Kulturen er ikke en luksus, vi kan tillade os at overse.

Er vi berøringsangste i forhold til AI

Vi skal omfavne AI i bibliotekssektoren og tænke os ind i en rolle, så vi understøtter eleverne og de studerende i at bruge den kunstige intelligens

Når teknologien fragmenterer demokratiet

Bibliotekerne kan tilbyde borgerne et sted, hvor information ikke er drevet af algoritmer, men af etiske principper om oplysning og dannelse

Det Kgl. Bibliotek viser vejen til viden

Vejen frem er ikke at forsøge at bevise, at bogen er overlegen i forhold til skærmen. Opgaven er at vise, at den trykte bog fortsat kan noget