Finsk IT-succes på hjul

Skrevet af

15. juni, 2012

Hvordan sikrer vi, at alle borgere bliver fortrolige med it? Hvordan kommer vi i kontakt med de borgere, som behøver hjælp til it, men som ikke selv opsøger den? Mange biblioteker forsøger sig i disse år med nye læringsformer for at klæde borgerne på til den hastigt accelererende digitalisering i samfundet.

Et godt eksempel på et tiltag, der når bredt ud med digital hjælp til borgerne, finder man i den finske bus Netti-Nysse. For nylig slog den vejen forbi Roskilde, og en række danskere fik dermed lejlighed til at blive inspireret og høre om de gode erfaringer.

Kilden til succes
For leder af Netti-Nysse, Elina Harju, har det fra starten været afgørende at lægge vægt på ‘gulerod frem for pisk’ i mødet med borgerne. Om strategien bag bussen fortæller Elina: “Når vi underviser, afholder arrangementer og workshops i bussen bærer det altid præg af en legende og åben tilgang til it. Vi kommer ud til folk og gør det nemt for dem at komme i gang. Ved at komme folk i møde, opnår vi en meget ligeværdig og åben dialog med borgerne. Ret simple virkemidler – men de virker.”

It for alle
Anledningen til Netti-Nysses besøg i Roskilde var en afsluttende konference om projektet “It for alle”. I godt et år har bibliotekarer fra Roskilde og Køge arbejdet med at undersøge og udvikle nye bibliotekstilbud til gruppen af 'it-uvante brugere i den erhvervsaktive alder mellem 25 og 50 år'.

Projektgruppen har blandt andet været i dialog med lokale fagforeninger 3F, FOA og Metal Roskilde ud fra en strategi om via partnerskaber at være i kontakt med nogen, der allerede kender målgruppen godt.

Om mødet med Netty-Nysse fortæller bibliotekar Susanne Kierkegaard: “Når det handler om at nå målgrupper, som ikke i forvejen besøger de fysiske biblioteker, er det ekstremt vigtigt, at vi er mobile og orienterer os mod borgernes behov i hverdagen. Alt det moderne it-udstyr i Netti-Nysse er en stor investering. Omvendt siger alle beregninger, at der er rigtig mange penge at spare ved at oplære borgerne til digital selvbetjening.”

Netti-Nysse, der er tilknyttet Tampere Stadsbibliotek har været på farten siden 2004.

Lokaldemokratiet har brug for nye skuldre, stærke rum og læsestunder

Når vi taler om at styrke lokaldemokratiet, handler det om de rum, hvor demokrati skabes; i samtalen, i læsning, i fællesskabet. I dag hedder det rum biblioteket

Kulturudvalg 2026-2029

Efter kommunalvalget har vi fået et mere varieret politisk landskab i byrådene, og Danmarks Biblioteksforening hilser alle nye lokalpolitikere velkommen

Viborg er byen, hvor vi mødes

Når deltagerne til Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2026 sætter kurs mod Viborg, går turen til en by, hvor demokratiet har levet i århundreder

Verdens bedste digitale bibliotek

Siden den spæde start i 2011 – og trods uenigheder mellem forfattere, forlag og biblioteker undervejs – er lånekurverne kun gået opad de sidste 15 år

Musikken lever på bibliotekerne

Midt i en streamingtid spiller bibliotekerne stadig en rolle, når det gælder formidling af de gode musikalske oplevelser - nu med nyt fagligt netværk

Derfor får du det godt af at gå på biblioteket

Biblioteket er et sted, hvor man aldrig føler sig overvåget eller presset. Man kan være alene uden at være ensom

AutismGoTo

Som det første bibliotek blandt en række kulturinstitutioner har Biblioteket Frederiksberg fået udarbejdet en social præsentation målrettet besøgende med autisme

Vi burde tale mere om litteratur – også i ledelsesrummet

De senere år har flere ledere opdaget, at skønlitteraturen kan give dem helt nye indfaldsvinkler til deres virke.