Skrevet af
Hellen Niegaard
I februar 2012 ville en af landets første modernistiske digtere, Gustaf Munch- Petersen, have fyldt 100 år. Klassikerdagen har derfor i år udpeget Munch-Petersen, der med sin digtning har placeret sig blandt de danske klassikere, som årets klassiker; det markeres landet over på bibliotekerne på Klassikerdagen tirsdag den 25. september.
Digteren i en flimrende verden, Munch-Petersen (1912-1938), døde ung, men nåede at markere sig som kraftfuld digter og hans omend noget beskedne samling af værker – fire digtsamlinger og en roman – har til altid haft en plads blandt de betydningsfulde danske lyrikere. Han står stadig som en
formmæssig fornyer og sproglig inspirator. Gustaf Munch-Petersens stærke samfundsengagement førte bl.a. til deltagelse som frivillig i den spanske borgerkrig i 1937 som 25-årig. Her døde han i kamp i 1938.
Hent inspiration til dagen og download årets plakat på www.klassikerdagen.dk.