Hold åbent, når folk har fri

Skrevet af

18. oktober, 2011
De såkaldt ‘åbne eller selvbetjente’ lokalbiblioteker med fuld selvbetjening i ydertimerne, breder sig landet over som en måde at sikre øget adgang til bibliotekernes ressourcer ud over de bemandede timer. Ifølge centrale oplysninger findes der i dag knap 70 af slagsen og nu inspirerer den øgede åbningstid hovedbiblioteker til at følge trenden med længere åbningstid.
“Fremtidens bibliotek holder åbent. Det sker ikke uden bemanding, men med fleksibel bibliotekarisk betjening, så folk kan bruge biblioteket, når de har fri”, meldte Kolding Kommune ud i august. Beslutningen sker på baggrund af den store succes udvidelsen af åbningstiden på kommunens mindre lokalbiblioteker har været med en øgning i besøgstallet på op til 40%.
 
Marlene Lorentzen, radikal formand for kommunens Kultur- og Erhvervsudvalg, siger om baggrunden for det nye tilbud bl.a.: ”Der er et stort behov for, at borgerne selv kan bestemme, hvornår de vil besøge biblioteket. Kolding Bibliotek er et af de første hovedbiblioteker i landet, der vil være banebrydende med åbningstider frem til kl. 22 med betjening. En model til efterfølgelse for andre biblioteker og den offentlige sektor generelt”. Hun kom i øvrigt ind i Folketinget ved det netop over-ståede valg og vil således fremover også på landsplan kunne bidrage til fremtidens biblioteksudvikling.
 
Den nye ordning træder i kraft 1. april 2012. Den skal give borgerne adgang til hovedbiblioteket i 18 timer mere end de 44 ugentlige timer (i vinterhalvåret 47), de har i dag.

2025: Pejling af fremtiden

Hvilken dagsorden tegner sig kulturpolitisk og bibliotekspolitisk i valgåret KV25?

Hvad kan biblioteket gøre for unge?

Biblioteket tilbyder mulighed for at blive klogere på ens egne muligheder. Det gør kultur i det hele taget.

Finanslov med skrænter

“600 millioner til kulturen de næste fire år” var det glade budskab fra Kulturministeren, da finanslovsforslaget for 2025 blev præsenteret.

Vejle: Nyt fyrtårn og demokratisk samlingssted

Planen er at skabe Danmarks bedste børnebibliotek og forbinde bymidten med byens nye grønne bydel Ny Rosborg.

Set fra MIN stol: Giv kulturen den plads, den fortjener

Det er på tide at give kulturen den plads, den fortjener. Kulturen er ikke en luksus, vi kan tillade os at overse.

Er vi berøringsangste i forhold til AI

Vi skal omfavne AI i bibliotekssektoren og tænke os ind i en rolle, så vi understøtter eleverne og de studerende i at bruge den kunstige intelligens

Når teknologien fragmenterer demokratiet

Bibliotekerne kan tilbyde borgerne et sted, hvor information ikke er drevet af algoritmer, men af etiske principper om oplysning og dannelse

Det Kgl. Bibliotek viser vejen til viden

Vejen frem er ikke at forsøge at bevise, at bogen er overlegen i forhold til skærmen. Opgaven er at vise, at den trykte bog fortsat kan noget