IFLA 2012 – International synlighed

Skrevet af

17. november, 2011

Finland er vært for næste års internationale biblioteks- og informationskongres i dagene 11.-17. august 2012. Under titlen Libraries now – inspiring, surprising, empowering vil flere tusinde biblioteksfolk, andre eksperter, politikere og leverandører diskutere aktuel udvikling på biblioteksområdet.

Er jeres bibliotek involveret i et interessant projekt eller har I et helt særligt bibliotek, I gerne vil diskutere med andre kolleger eller vise IFLA-kongressens deltagere? Hvorfor så ikke præsentere en IFLA Poster i Helsinki?

Jeres emne skal kunne beskrives på en trykt megaplakat og have et klart og visuelt budskab. Elementer kan ud over kortfattet tekst være fotos, grafik o.l. og derudover er der mange, der vælge at producere en folder (og en folderlomme på plakaten), så interesserede kan tage jeres information med hjem fra IFLA-kongressen. Udover selve plakaten, der opsættes i et særligt IFLA 2012 Poster Session-område, skal du/I som ophavsmand være til stede mandag den 13. og tirsdag den 14. august 2012 på kongressen for at forklare plakatens indhold og uddele evt. brochurer eller andet informationsmateriale. Bemærk: Man skal være tilmeldt som deltager til selve IFLA-kongressen for at kunne præsentere sin poster. Plakaten formuleres på et af IFLAs officielle sprog. Det vil sige på engelsk, arabisk, kinesisk, fransk, tysk, russisk eller spansk.

Der søges om at deltage. Deadline for posteransøgninger er den 9. marts 2012. En jury bestående af to medlemmer af IFLA’s profesionelle komité gennemgår alle ansøgninger og vælger ud. Hent ansøgningsskema på  http://conference.ifla.org/ifla78/call-for-poster-sessions.

Registrering til kongressen er åben, se mere på http://conference.ifla.org/ifla78/registration

Demokratisk oprustning uden biblioteker er varm luft

"Skal vi tage demokratisk oprustning alvorligt, skal vi opgradere bibliotekerne – ikke afvikle dem stille og roligt"

De, der aldrig har savnet en Bog, skal lære at ønske den”

Haralda Poulsen var en ildsjæl, en fremsynet bibliotekspioner og Danmarks første kvindelige centralbibliotekar.

DB Topmøde 2025

Bibliotekspolitisk Topmøde 2025 lukkede virkeligheden ind - lød temaet for de to dage – 24.-25. april – i Herning på den tidligere højskole Kulturhotellet.

Fokus på bibliotekernes samfundsmæssige rolle

Formålet med biblioteket er demokrati, et demokratisk robust og modstandsdygtigt samfund og demokratisk kompetente borgere.

Læsernes Bogpris

Emma Holten blev en klar vinder af Læsernes Bogpris 2025 for bogen 'Underskud' – om værdien af omsorg, udgivet på Politikens Forlag

Ulve og giraffer

Topmødets indslag torsdag den 24. april og fredag den 25. april 2025 i Herning

Midtvejsmøde i Istanbul

IFLA’s sektion for Children & Young Adult afholdt deres årlige møde i Istanbul 4-9 april 2025, og det danske medlem af sektionen, Anne Green fra Svendborg, var med.

Det Digitale Folkebibliotek fylder fem år!

"Vi bestemmer selv. Det er hele kernen i foreningen og fortællingen om DDF; vi er fælles om al IT ud mod borgerne."