Ingen e-adgang uden kvalitetsvurdering

Skrevet af

12. oktober, 2012

Helt centralt i relanceringen af Litteratursiden bliver nemlig en langt tættere forbindelse mellem litteraturformidling og lån af digitalt materiale, e-bøger og lydbøger. Men for mig er det helt afgørende i debatten om bibliotekernes brug af ressourcer til udlån af digitale materialer –  hvad enten det gælder litteratur, musik eller film – at bibliotekerne kvalitetsvurderer materialet. For Litteratursiden vil det sige, at de bøger, der kan lånes som e-bog, er udvalgt til at blive anmeldt på sitet.

Modsat service, hvor biblioteket er spundet ind i forretningsmodeller, som ligner dem, der eksisterer på det kommercielle marked – som f. eks. på Bibzoom, – hvor materialet ikke er genstand for en redaktionel udvælgelse, men kan lånes, fordi der kunne etableres en aftale om dette materiale, kan man diskutere, hvorvidt der er forskel på den kommercielle og den offentlige tjeneste. 

For mig giver det kun mening for bibliotekerne at stille materialerne til rådighed på nettet, hvis indholdet kobles tæt sammen med formidling, herunder vurdering af materialet, som bibliotekarerne dagligt praktiserer i mødet med lånerne.
For Litteratursiden har den redaktionelle udvælgelse af hvilke bøger, som skal omtales på sitet, altid været en af hjørnestenene. Dette til– og fravalg er med til at give bibliotekerne den troværdighed, som adskiller et site som Litteratursiden fra et kommercielt site.

Ligesom bibliotekerne allerede for mange år siden flyttede fokus i det fysiske bibliotek fra at stille materialer til rådighed til at formidle dem, er det vigtigt, at vi i dag i det digitale bibliotek ikke blot gør materialerne tilgængelige, men at vi har en holdning til dem. Det er et af Litteratursidens uundværlige bidrag til det kommende digitale bibliotek.

En anden vigtig rolle for bibliotekerne og dermed Litteratursiden er at engagere borgerne til at deltage i den offentlige debat, dels på nettet, dels i bibliotekernes fysiske rum. Det var baggrunden for et andet af Litteratursidens seneste initiativer med at koordinere debatarrangementer samt arrangementer med forskere på bibliotekerne, hvor vi får sitets digitale indhold til at understøtte formidlingen i det fysiske rum og herigennem støtter den demokratiske proces såvel digitalt som i det fysiske bibliotek.

Følg os på Litteratursiden.dk.

Lokaldemokratiet har brug for nye skuldre, stærke rum og læsestunder

Når vi taler om at styrke lokaldemokratiet, handler det om de rum, hvor demokrati skabes; i samtalen, i læsning, i fællesskabet. I dag hedder det rum biblioteket

Kulturudvalg 2026-2029

Efter kommunalvalget har vi fået et mere varieret politisk landskab i byrådene, og Danmarks Biblioteksforening hilser alle nye lokalpolitikere velkommen

Viborg er byen, hvor vi mødes

Når deltagerne til Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2026 sætter kurs mod Viborg, går turen til en by, hvor demokratiet har levet i århundreder

Verdens bedste digitale bibliotek

Siden den spæde start i 2011 – og trods uenigheder mellem forfattere, forlag og biblioteker undervejs – er lånekurverne kun gået opad de sidste 15 år

Musikken lever på bibliotekerne

Midt i en streamingtid spiller bibliotekerne stadig en rolle, når det gælder formidling af de gode musikalske oplevelser - nu med nyt fagligt netværk

Derfor får du det godt af at gå på biblioteket

Biblioteket er et sted, hvor man aldrig føler sig overvåget eller presset. Man kan være alene uden at være ensom

AutismGoTo

Som det første bibliotek blandt en række kulturinstitutioner har Biblioteket Frederiksberg fået udarbejdet en social præsentation målrettet besøgende med autisme

Vi burde tale mere om litteratur – også i ledelsesrummet

De senere år har flere ledere opdaget, at skønlitteraturen kan give dem helt nye indfaldsvinkler til deres virke.