Katalysator for forandring

Skrevet af

18. oktober, 2011
I de senere år er det i høj grad blevet de lange seje træk, nogle af de 27 fagsektioner står for, som IFLA’s eksistensberettigelse kan hænges op på. Samt på, hvad der i FAIFE og de to andre CORE-aktører; Committee on Copyright and other Legal Matters (CLM) samt Action for Development through Libraries Programme (ALP) og dets nye u-landsorienterede BSLA-program (Building Strong Library Associations) tages af initiativer og i samarbejde med hovedkvarteret i Haag arrangeres af workshops, konferencer og efteruddannelseskurser (ofte efter train the trainer-metoden) rundt omkring i verden.
Hvad der på de store møder i plenum – åbnings- og afslutningsceremonierne og en generalforsamling helt uden debat og væsentlige forslag – i år blev sagt af IFLA’s præsident og Governing Board var forudsigeligt og ligeså fattigt på vitaminer og kant, som de Pina Collada’er – den puertoricanske nationalcocktail – de godt 2000 delegerede ustandselig blev budt på.
 
A force for change
På kongressen afløste de sidste to års President-Elect, canadieren Ingrid Parent (foto), sydafrikaneren Ellen Tise som præsident, og som tema for Parents næste to år i førertrøjen havde hun valgt “Libraries – A force for change”. Både i forhold til borgernes individuelle udvikling og til samfundet bredt og det fællesskab, det bygger på.
I sit særlige program på kongressen havde Ingrid Parent allieret sig med tre kolleger fra USA, Kenya og New Zeeland med erfaringer fra, hvordan biblioteksvæsenet i deres respektive lande havde gødet jorden for nogle, for mange mennesker, påkrævede forandringer.
På Queens Library ved at lave et HealthLink på bibliotekets webb og gennemføre oplysningskampagner og undervisningskurser i at bruge internettet til at håndtere et ofte snørklet sundhedssystem og til simpelthen at leve sundere.
Ved på et bibliotek på landsbygden i Kenya at indrette en forsøgsfiskedam, der kan danne mønster, og gennem etablering af en Farmer Service på nettet med information om dyrkningsmetoder, redskaber, priser og salgsmuligheder.
Og – i New Zeeland – ved i et samspil med videntraditionerne hos oprindelige folk (indigenous people) at støtte maorier i at bevare deres kultur og overleve som folk. Samtidig med at de engagerer sig i indretningen af det moderne samfund.
 
Hvad Ingrid Parent selv forestillede sig af konkrete initiativer, prioriteringer og nye boller på suppen, hvis IFLA skal gøre sig bedre hørt i det politiske establishment og med større slagkraft bidrage og inspirere til en forandringsproces, hvor biblioteksverdenen og de værdier, den står for, gør sig gældende, løftede IFLA’s nye præsident dog ikke rigtigt sløret for i Puerto Rico.
 
I fortroppen
Til gengæld kom Derek Law fra University of Strattclyde, Glasgow, på et møde arrangeret af IFLA-sektionen for Management and Marketing med et fyndigt bud på, hvad der må stilles af krav til de medarbejdere, der fremover på deres biblioteker skal sætte trumf bag en sådan offensiv ambition: De skal være smidige, sofistikerede og udholdende som en James Bond. De skal positionere sig i samfundsudviklingens fortrop, svinge flaget for forandring, have integritet, være intelligente analytikere og påtage sig rollen som agent provocateur og freedom fighters. For, som Law påpegede: “As for the future, your task is not to foresee it, but to inable it”.

Alt i alt noget den hærskare af universiteter og biblioteksskoler rundt omkring i verden, der rekrutterer og uddanner den ny tids bibliotekarer, bør lægge sig på sinde. Også i det danske Informationsvidenskabelige Akademi (IVA), skulle jeg hilse og sige.

Demokrati er ikke en tilskuersport

Demokratiet skal bruges og trænes i hverdagen: Når vi lytter til mennesker, vi ikke er enige med og engagerer os i lokalsamfundet

Fra analoge længsler til demokratifitness

Fra Folkemødet på Bornholm til Kulturmødet på Mors har bibliotekerne sat læsning, demokrati og den grønne omstilling på dagsordenen.

Når magten skal udredes – igen!

Et samlet Folketing har sat gang i Magtudredningen 2.0 – en stor opdatering af den analyse af det danske folkestyre, der første gang blev lavet omkring årtusindskiftet.

Meget større potentiale i kulturlivet!

Vi er kun lige begyndt at skrabe i overfladen af kulturlivets potentiale, siger Dansk Kulturlivs afgående direktør, Jakob Sørensen, om kulturlivsalliancen og samarbejdet.

Ny standard for materialevalg med kunstig intelligens

Men det skal fortsat være bibliotekaren, der har det sidste ord. Kunstig intelligens skal ikke erstatte, men understøtte!

I København rykker den smalle litteratur

”Det sædvanlige biblioteksrum er langt mere mystificerende for ikke-brugere, end vi tror.

Litteraturuge for voksne på Aalborg Bibliotekerne

“I kan umuligt lave et bedre program til næste år”. Vi accepterer udfordringen!

Festival forbinder mennesker og lokalsamfund

En varm lørdag i maj slog over 1.000 gæster vejen forbi Roskilde Bibliotek og Kreativt hus for børn til den årlige Roskilde Litteraturfestival