Den 1. november gik bibliotekernes nyeste nettilbud i luften. eReolen.dk forbedrer markant den digitale service til borgerne. Ikke alene kan man droppe køen til de mest populære, aktuelle titler, altså forudsat de er udkommet som ebog. Man kan også låne uden for almindelig åbningstid.
På eReolen.dk kan man via sit lånernummer i eget bibliotek downloade og låne, e-bøger og læse dem på sin egen bærbare hjemmecomputer, tablet eller smartphone. Android, iPhone/ iPad/ understøttes. 78 biblioteker har tilmeldt sig servicen. Det enkelte bibliotek sætter grænserne for antallet af lån. Typisk kan man låne fem bøger om måneden.
Ved starten er der cirka 1.500 aktuelle e-bogstitler på reolen fra bl.a. forlagene Lindhardt & Ringhof, Gyldendal og Rosinante & Co. 54 forlag har tilmeldt sig servicen, og flere er på vej. Bibliotekerne kan for eksempel tilbyde borger-ne at låne bøger som; Helle Helle Dette burde skrives i nutid, Dy Plambech Gudfar, og Peter Øvig Knudsen nye bog Hippie.
Lånetiden er 30 dage. Ved låneperiodens udløb kan man genlåne én gang, og så har man derefter ikke adgang til e-bogen i tre måneder. Men så kan man købe, for portalen har også en købeknap.
Bøgerne på eReolen.dk er alle DRM-beskyttede (DigitalRightsManagement). Dvs. en teknologi der sørger for, at rettighedshaverne til bøger, musik og film kan styre de digitale kopier, f.eks. begrænse antal af gange en ebog kan bruges mm. Prøv den selv via eget bibliotek eller eReolen.dk. Prøv den i dag!