Nyt bibliotekstilbud: Lån en bog i Arena Randers

Foto: Arena Randers.

Skrevet af

14. august, 2023
Download hele magasinet som pdf:

I dag betjenes de ca. 100.000 indbyggere i Randers af tre filialer, en bogbus og selvfølgelig hovedbiblioteket. Fra sensommeren 2023 får borgerne en ekstra mulighed for at låne en bog. Et nyt Arenabibliotek skal flytte biblioteksoplevelsen direkte ud til de mange idrætsaktive og kulturforbrugere, der besøger arenaen.

Fokus på øget livskvalitet

To af Randers’ store kulturinstitutioner går sammen om at skabe et biblioteksrum i Arena Randers. Målet er ikke alene at lave et nyt rum med masser af inspiration, men også et nyt mødested i byen. Arenabiblioteket placeres tæt ved caféen med god adgang fra både hovedindgang og indgangen fra Sjællandsgade. Alle vil kunne bruge det nye bibliotek – også selv om de ikke skal andet i arenaen. “Vores fælles formål er at skabe noget, der samler mennesker”, siger Lone Føgh Westphall, bibliotekschef i Randers.

”Arenabiblioteket er et smukt eksempel på kulturel deleøkonomi. Vi ønsker, at gæsterne vil værdsætte og bruge muligheden til at blive inspireret og tage ejerskab for det rum, som biblioteket og byens arena tilbyder i fællesskab. Vi håber, tilbuddet bidrager til at øge livskvalitet”, fortæller Morten Arnesen, direktør for Arena Randers.

Arena med bibliotek

Materialerne i Arenabiblioteket vil kunne lånes meget nemt med app’en ”Biblioteket”, som man kan downloade og logge sig ind med i Randers Bibliotek. Det nye rum skal være indbydende og indrettes med siddepladser, hyggekroge og et bredt udvalg af spændende, lærerig, hyggelig og interessant litteratur. ”Vi starter med at blande en pakke af gode romaner, sportsbiografier, børnebøger, livsstilsmagasiner og meget mere, som vi håber vil interessere brugerne af Arena Randers. Viser det sig, at borgerne efterspørger noget andet, vil vi selvfølgelig lytte og justere udvalget”, lover bibliotekschefen.

Arenabiblioteket indvies den 30. august i år.                                           

2025: Pejling af fremtiden

Hvilken dagsorden tegner sig kulturpolitisk og bibliotekspolitisk i valgåret KV25?

Hvad kan biblioteket gøre for unge?

Biblioteket tilbyder mulighed for at blive klogere på ens egne muligheder. Det gør kultur i det hele taget.

Finanslov med skrænter

“600 millioner til kulturen de næste fire år” var det glade budskab fra Kulturministeren, da finanslovsforslaget for 2025 blev præsenteret.

Vejle: Nyt fyrtårn og demokratisk samlingssted

Planen er at skabe Danmarks bedste børnebibliotek og forbinde bymidten med byens nye grønne bydel Ny Rosborg.

Set fra MIN stol: Giv kulturen den plads, den fortjener

Det er på tide at give kulturen den plads, den fortjener. Kulturen er ikke en luksus, vi kan tillade os at overse.

Er vi berøringsangste i forhold til AI

Vi skal omfavne AI i bibliotekssektoren og tænke os ind i en rolle, så vi understøtter eleverne og de studerende i at bruge den kunstige intelligens

Når teknologien fragmenterer demokratiet

Bibliotekerne kan tilbyde borgerne et sted, hvor information ikke er drevet af algoritmer, men af etiske principper om oplysning og dannelse

Det Kgl. Bibliotek viser vejen til viden

Vejen frem er ikke at forsøge at bevise, at bogen er overlegen i forhold til skærmen. Opgaven er at vise, at den trykte bog fortsat kan noget