Nyt fra Tænketanken

Skrevet af

15. november, 2012

Lotte Hviid Dhyrbye startede den 1. oktober som leder af bibliotekssektorens et halvt år gamle fællesprojekt Tænketanken Fremtidens Biblioteker

Med sine mange års erfaring med tværfaglig projektudvikling, projektledelse og fundraising og med fast arbejdsplads i Danmarks Biblioteksforenings sekretariat i Vartov skal Lotte Hviid tilrettelægge og gennemføre tænketankens fremtidige indsats. Hun er i fuld gang med opgaven og har allerede udarbejdet den første eksterne ansøgning samtidig med, at hun har kalenderen fuld af møder rundt omkring i sektoren hos de mange aktører og interessenter. Planen er, at projektorganisationen er oppe at køre med egen hjemmeside fra nytår.

Bag Tænketanken står – ud over Danmarks Biblioteksforening – Danmarks Forskningsbiblioteksforening, Kommunernes Skolebiblioteksforening og Bibliotekschefforeningen, 25 danske folkebiblioteker og flere biblioteksleveran-dører. Senest har også Det Informationsvidenskabelige Akademi (IVA) meldt sig under fanerne som samarbejdspartner.

Lotte Hviid skal nu sammen med Nanna Kann-Christensen, forsker ved IVA, se på og analysere den nye Kulturvaneundersøgelse 2012 og dens resultater for at kortlægge behovet for afledt ny forskning og for eventuelle supplerende undersøgelser.

Lotte Hviid er 41 år, uddannet cand. mag og bosat på Vesterbro i København. Hun kommer fra en stilling som sekretariatsleder på Diakonissestiftelsens Uddannelsescenter.

Vil du vide mere om Tænketanken eller bidrage til dens arbejde, så kontakt Lotte på lhd@db.dk.

Demokratisk oprustning uden biblioteker er varm luft

"Skal vi tage demokratisk oprustning alvorligt, skal vi opgradere bibliotekerne – ikke afvikle dem stille og roligt"

De, der aldrig har savnet en Bog, skal lære at ønske den”

Haralda Poulsen var en ildsjæl, en fremsynet bibliotekspioner og Danmarks første kvindelige centralbibliotekar.

DB Topmøde 2025

Bibliotekspolitisk Topmøde 2025 lukkede virkeligheden ind - lød temaet for de to dage – 24.-25. april – i Herning på den tidligere højskole Kulturhotellet.

Fokus på bibliotekernes samfundsmæssige rolle

Formålet med biblioteket er demokrati, et demokratisk robust og modstandsdygtigt samfund og demokratisk kompetente borgere.

Læsernes Bogpris

Emma Holten blev en klar vinder af Læsernes Bogpris 2025 for bogen 'Underskud' – om værdien af omsorg, udgivet på Politikens Forlag

Ulve og giraffer

Topmødets indslag torsdag den 24. april og fredag den 25. april 2025 i Herning

Midtvejsmøde i Istanbul

IFLA’s sektion for Children & Young Adult afholdt deres årlige møde i Istanbul 4-9 april 2025, og det danske medlem af sektionen, Anne Green fra Svendborg, var med.

Det Digitale Folkebibliotek fylder fem år!

"Vi bestemmer selv. Det er hele kernen i foreningen og fortællingen om DDF; vi er fælles om al IT ud mod borgerne."