Oplysningskampagne om e-bøger

Skrevet af

26. marts, 2014

Under overskriften ‘Ready? Read ‘e’ – E-services in Libraries, from European thinking to local Actions’ holdt den europæiske biblioteksorganisation EBLIDA sin 21. generalforsamling og konference i dagene 14. til 15. maj i Milano.

Nyt fra e-actiongruppen
Gerald Leitner, formand for EBLIDA’s ‘e-Actiongruppen’ og direktør for den østrigske biblioteksforening, var på talerstolen på EBLIDA’s generalforsamling den 14. maj med en rapport om udviklingen, siden gruppen blev nedsat sidste år på Den Sorte Diamant i København. I lighed med sidste års council-diskussioner havde generalforsamlingen også i år stort fokus på e-bøgerne. Gerald Leitner ridsede situationen meget klart op.

Der er i øjeblikket en kamp i hele Europa om e-bogsmarkedet, om ophavsret og køb og salg. Leitner hæftede sig ved EU-rettens dom i juli sidste år, der fastslog, at det er lovligt at handle med “brugte” softwarelicenser (downloadet, købt som cd eller dvd) – også selv om den oprindelige producent af softwaren modsætter sig videresalg. Kendelsen forventes også at få indflydelse på f.eks. e-bøger. Derudover talte han om forskellige e-indsatser o.l. gennem EBLIDA’s historie. Han gjorde det også klart, at EU-Parlamentet ikke har eller heller ikke vil forholde sig aktivt til e-bogspørgsmålet endnu.

E-bogskampagne på vej
Ekspertgruppen var nået til den erkendelse, at en kampagne initieret af EBLIDA til de enkelte medlemslandes organisationer vil kunne skabe/forny opmærksomheden omkring biblioteksorganisationernes krav, som jo skal tilgodese brugernes adgang til e-bøger også i bibliotekerne i lighed med de trykte bøger. Kampagnens slogan er “Rights to e-read”. Kampagnen skal gerne have en alliancepartner som f.eks. forbrugerorganisationerne, som efter hans opfattelse måske har en stærkere gennemslagskraft i EU-Parlamentet, de er generelt meget stærke f.eks. i Tyskland. I øvrigt fremhævede Leitner den e-bogs politik for bibliotekerne i Europa, som blev vedtaget i København, og som understreger, at “European Citizens have a right to e-read”, se den bl.a. på http://db. dk/copenhagen2012.

Et udmærket og klart indlæg, som måske ikke skabte noget nyt ift. de mest kildne spørgsmål. Ikke fordi, der ikke er blevet arbejdet med dem, men simpelt og enkelt er det ikke, og forretningsmodeller er desværre ikke lavthængende frugter. Men ingen tvivl for mig at se, en kampagne kan være ganske udmærket. Især hvis den følges op meget massivt af møder med interessenter og politikere – både i EU-kontekst af EBLIDA, men også nationalt af de enkelte medlemslande. Spændende at se om det kan lykkes.

Blandt mødets andre emner og indslag var det mest spændende og perspektivrige nok Robin Knoles. Han fremlagde en europæisk rapport (Cross-European survey to measure Users’ perceptions of the benefits of ICT in public libraries) om brug af biblioteker og deres internetbrugere, hvor Danmark sammen med Finland lå i top, det er da dejligt. Undersø-gelsen er omtalt i sidste nummer af Danmarks Biblioteker i en artikel skrevet af Mikkel Christoffersen, Kulturstyrelsen. Rapporten, der er sponseret af Bill Gates fonden, er i Danmark udført af Mikkel Christoffersen.

På konferencen tirsdag den 15. maj 2013, som både EBLIDA og NAPLE (de europæiske biblioteksmyndigheder à la Kulturstyrelsen) uddybede Gerald Leitner sin bekymring for udviklingen i Europa mht. e-bøger og copyright og forlagene. En særlig torn i øjet var en afvisning fra den europæiske forlæggerforening om et uformelt møde med fælles drøftelse af emnet. Begrundelsen blæste i vinden, til nogen frustration i EBLIDA’s e-Actionsgruppe: Taskforcen vedr. e-bøger og digitalisering – men understøttede blot behovet for en e-kampagne i den brede offentlighed.

Bedre digital ophavsretsbalance og flere penge til kulturarven
Lød målet for konferencens to keynote-talere, hvoraf den ene deltog på stedet, den anden havde sendt sin hilsen pr. video. Luigi Berlinguer, italiensk medlem af EU-Parlamentet, talte for en bedre balance, når det gælder digitalisering og medier.

Et øjeblik troede jeg, han var på vej til at ville have copyright og ophavsret afskaffet, men han blev på jorden og talte varmt for en bedre balance. Om han har magt, som han har agt, er svært at spå om, men han italesatte problemstillingerne og var inde i materien – også i bibliotekernes vinkel. Man må så håbe, det fører til noget i EU’s aktuelle arbejde omkring digitalisering.

Androulla Vassiliou, EU’s kommisær for uddannelse, kultur og unge (på video), gik i sit oplæg varmt ind for den helt nødvendige digitalisering af kulturarven, herunder for tildeling af yderligere midler til opgaven i EU, samtidig med hun opfordrede til, at nationalstaterne gjorde det samme. Den tager vi op med kulturminister Marianne Jelved.

På det punkt ligger vi herhjemme meget langt fra det, vi kunne ønske os, med bare 7 millioner kroner bevilget. Helt perspektivløst, når alene digitaliseringen af bøger øjensynlig kræver trecifrede millionbevillinger.

 

 

Velkommen til de nye lokalpolitikere – og til samtalen om vores fælles demokrati

og på gensyn til vore regionale kulturtræf hvor I kan blive valgt til den mest markante interesseorganisation for den kommunale kulturpolitik – Danmarks Biblioteksforening

Danmarks Største Vælgermøde

Den 27. oktober blev en festdag for demokratiet, da biblioteker i flere end 30 kommuner landet over slog dørene op til Danmarks Største Vælgermøde

Børnevalget 2025 blev et tilløbsstykke!

Flere end 23.500 børn deltog i Børnevalget 2025. Og Møgmis vandt foran Hunden Ib

Bogrygge og parykker – samskabelse mellem bibliotek og teater

Kan Shakespeares univers åbnes for de helt små både via biblioteket og teatret? I Svendborg har BaggårdTeatret og Svendborg Bibliotek gjort forsøget

Hvorfor læser de ikke? Fra antagelser til viden

Roskilde Bibliotekerne har foretaget en omfattende undersøgelse af de lokale borgeres læsevaner

Måske Mattias Tesfaye skulle se mod Odsherred!

Danmarks største læsefestival for børn og unge, Odsherred Læser, skaber overraskende indgange til litteraturen for at modvirke den dalende læseglæde blandt børn og unge

Sociologen, der elsker udlånsdata

Der er tegn på i forskningen, at forskellige former for kulturel aktivitet har gavnlige virkninger for individet, men det står klart, at den væsentligste faktor er læsning

Biblioteker som laboratorier for social innovation

LibrarIN undersøger, hvordan offentlige og akademiske biblioteker fungerer som platforme for social innovation og samskabelse