ORDet er dit. DB Kampagne 2018

Skrevet af

16. august, 2018

Biblioteker kan mange ting, og de fleste handler om ORD. Tekster i fagbøger, digte, fortællinger – og om møder, hvor folk udveksler ORD og taler om verden eller den store litteratur – det talte, det sungne og det skrevne ORD, ORD i alle afskygninger.

Det fejrer landets biblioteker i Danmarks Biblioteksuge´18 ved at give dig ORDet!

I juni inviterede Danmarks Biblioteksforening og bibliotekerne i ca. 90 af landets kommuner alle borgere – store og små – til at nominere deres helt eget yndlingsord; ord som betyder noget særligt for dig. Eller et ORD som gør dig glad, eftertænksom, eller som du bare ikke kan få ud af hovedet, eller ord som på anden vis betyder noget for dig som menneske, på www.danmarksbiblioteker.dk.

Hen over sommeren samles alle de indkomne bud, og blandt disse udvælges 9 yndlingsord af en til lejligheden særligt sammensat ORDjury.

De 9 udvalgte yndlingsord præsenteres i den afsluttende finale, hvor alle kan være med til at kåre vinderORDet, og dermed danskernes yndlingsord.

Det sker i Danmarks Biblioteksuge ´18 i uge 37. Her kan kampagnen opleves i hele landet via de lokale biblioteker. Målet er, at få kampagnen ud i alle hjørner af landet fra banegårde til børnehaver og fra bondegårde og biblioteker.

Vi opfordrer til at rulle biblioteket ud på mange og mangfoldige måder.

 

 

ORDet er dit!

 

Demokrati er ikke en tilskuersport

Demokratiet skal bruges og trænes i hverdagen: Når vi lytter til mennesker, vi ikke er enige med og engagerer os i lokalsamfundet

Fra analoge længsler til demokratifitness

Fra Folkemødet på Bornholm til Kulturmødet på Mors har bibliotekerne sat læsning, demokrati og den grønne omstilling på dagsordenen.

Når magten skal udredes – igen!

Et samlet Folketing har sat gang i Magtudredningen 2.0 – en stor opdatering af den analyse af det danske folkestyre, der første gang blev lavet omkring årtusindskiftet.

Meget større potentiale i kulturlivet!

Vi er kun lige begyndt at skrabe i overfladen af kulturlivets potentiale, siger Dansk Kulturlivs afgående direktør, Jakob Sørensen, om kulturlivsalliancen og samarbejdet.

Ny standard for materialevalg med kunstig intelligens

Men det skal fortsat være bibliotekaren, der har det sidste ord. Kunstig intelligens skal ikke erstatte, men understøtte!

I København rykker den smalle litteratur

”Det sædvanlige biblioteksrum er langt mere mystificerende for ikke-brugere, end vi tror.

Litteraturuge for voksne på Aalborg Bibliotekerne

“I kan umuligt lave et bedre program til næste år”. Vi accepterer udfordringen!

Festival forbinder mennesker og lokalsamfund

En varm lørdag i maj slog over 1.000 gæster vejen forbi Roskilde Bibliotek og Kreativt hus for børn til den årlige Roskilde Litteraturfestival