Ordet Fanger er Danmarkshistorien største læseprojekt. Med den fornemme målsætning at gøre børn og unge til bedre læsere gennem kampagner og andre initiativer. Bag Ordet Fanger står en lang række interessenter bl.a. Danmarks Biblioteksforening. Se Ordet-fanger.dk.
Ny dansk eventyrsamling anno 2013
Heksens Briller – 13 spritnye eventyr af danske forfattere og illustratorer – er netop udkommet. Bag udgivelsen står forlag, boghandlere og biblioteker. Børn elsker som bekendt eventyr, og Danmark har i hvert fald mindst en eventyrforfatter i megastør-relse. Ordet Fanger fortsætter den tradition og har bedt dygtige, aktuelle forfattere og illustratorer om at komme med deres bud på et eventyr anno 2013.
Blandt eventyrerne er bl.a. Den fortryllede plysbjørn skrevet af Lise Bidstrup og illustreret af Erik Petri, Drengen og lille ånd af Gunvor Reynberg, illustreret af Touraj Khosravi , Hr. nisses eventyrlige rejse skrevet af Sally Altschuler sammen med 3. kl. på Grønnemoseskolen og med illustration af Tove Krebs Lange – og så selvfølgelig Heksens briller af Kenneth Bøgh Andersen med illustration af Ras-mus Jensen.
Fra 6. juni kan Heksens Briller lånes på alle landets biblioteker og købes i detailhandlen.