Sproginstallationer – hvordan det?

Skrevet af

9. december, 2013

Vejle Bibliotekerne har fået midler fra Kulturstyrelsens Udviklingspulje til projektet ”Sprogstimulering af før-skolebørn i det selvbetjente bibliotek” – i daglig tale kaldet ”Sproginstallationer”. Projektet er forankret i de fire centerbiblioteker i Børkop, Egtved, Give og Jelling, alle med delvist selvbetjent åbningstid.

Vores idé er at inspirere de forældre til førskolebørn, som gerne vil give deres børn de bedste muligheder for at komme godt i gang i skolen. Vi oplever, at de kommer og spørger om råd hos os i biblioteket, og vi vil gerne komme behovet i møde – også i bibliotekets selvbetjente tid. Så hvordan kan vi i biblioteket vise alle de gode ting, man kan gøre sammen?

Brug en kunstner
Vi har allieret os med fire forskellige kunstnere, som skal skabe hver deres sproginstallation! For at inspirere kunstnerne har vi arrangeret en markedsdag i hvert centerbibliotek. På markedsdagen kan børnene opleve forskellige lege og aktiviteter, som på hver sin måde stimulerer sproget. Rim- og remsebøger, motorik, fortælling med rekvisitter, vendespil af billeder fra tilbudsaviser, frugtbod osv. På dagene har vi også hyret dygtige folk til arrangementer med musik, leg, fortællinger og rytmik – eksperter, som viser, hvad der virker i praksis, og som kunstnerne har kunnet sparre med efterfølgende.

Herefter er det kunstnernes ekspertviden, som kommer i spil, når de omsætter inspirationen til en ny spændende, tillokkende, inddragende – og sprogstimulerende – installation til biblioteket.

2025: Pejling af fremtiden

Hvilken dagsorden tegner sig kulturpolitisk og bibliotekspolitisk i valgåret KV25?

Hvad kan biblioteket gøre for unge?

Biblioteket tilbyder mulighed for at blive klogere på ens egne muligheder. Det gør kultur i det hele taget.

Finanslov med skrænter

“600 millioner til kulturen de næste fire år” var det glade budskab fra Kulturministeren, da finanslovsforslaget for 2025 blev præsenteret.

Vejle: Nyt fyrtårn og demokratisk samlingssted

Planen er at skabe Danmarks bedste børnebibliotek og forbinde bymidten med byens nye grønne bydel Ny Rosborg.

Set fra MIN stol: Giv kulturen den plads, den fortjener

Det er på tide at give kulturen den plads, den fortjener. Kulturen er ikke en luksus, vi kan tillade os at overse.

Er vi berøringsangste i forhold til AI

Vi skal omfavne AI i bibliotekssektoren og tænke os ind i en rolle, så vi understøtter eleverne og de studerende i at bruge den kunstige intelligens

Når teknologien fragmenterer demokratiet

Bibliotekerne kan tilbyde borgerne et sted, hvor information ikke er drevet af algoritmer, men af etiske principper om oplysning og dannelse

Det Kgl. Bibliotek viser vejen til viden

Vejen frem er ikke at forsøge at bevise, at bogen er overlegen i forhold til skærmen. Opgaven er at vise, at den trykte bog fortsat kan noget