Synspunkter og debat. DB Kulturkonference 2021 “Kulturens Værdi”

Skrevet af

12. oktober, 2021

Velkommen til en dag med ny kriseviden og nye udviklingsperspektiver, som de tegner sig lige nu. Vi håber den kan bidrage med ny inspiration til arbejdet i jeres egne kommuner og til den lokale debat om bibliotekerne og byudviklingen, lød det fra Mads Sørensen (V), formand for Kultur og fritid i Varde Kommune og for Danmarks Biblioteksforenings Kulturvalg, inden han gav stafetten videre til et næste marathon-agtigt program med tre sessioner og ni vigtige bidrag til aktuel kultur- og biblioteksdebat set i lyset af corona.

Skal vi se visionært på vores opgave, på Det Kgl. Bibliotek og i folkebibliotekerne, så handler det i bund og grund om at reflektere over demokratiet og bidrage til en aktiv inddragelses- og skabelsesproces omkring de store problemstillinger i vores samfund, apropos Michael Bang Petersens fokus. Lise Bach Hansen, Head of Programming and Literature på Det Kgl. Bibliotek og aktiv i flere nordiske sammenhænge, opfordrede til øget formidlingssamarbejde omkring live-streaming f.eks. om events som KB-debatten i maj mellem den franske politiker Laurent Fabius og Martin Breum om klimaet og den arktiske udvikling.

– Kulturen er kernevelfærd og en helt grundlæggende del af vores fællesskab, livskvalitet og noget af det, vi skal overleve af på Langeland og blev derfor ikke en del af besparelser, da lokalpolitikerne måtte finde 20 mio. kroner for at få budget 2022 på plads. Jane Marie Jegind, erhvervs-, kultur- og turismechef i Langeland Kommune, fortalte om udfordringer og partnerskaber i en af Danmarks mindste kommuner. Med 12.400 indbyggere må man til stadighed være kreative, tænke ud af boksen og på tværs af tilbud for at tackle en kommunevirkelighed med 6.000-7.000 deltidslangelændere og et årligt besøg af turister på en halv million.

–  En biblioteksbog, og udlængsel kan betyde alt for et menneskes udvikling, Christian Lauersen, chef for Bibliotek og Borgerservice i Roskilde, introducerede den indsigt en stor ny undersøgelse om folkebiblioteks betydning set af borgerne rummer med indlægget ”Et biblioteksbesøg er mere end et tal”. Læs den store artikel om ét nyt sprog for bibliotekets værdi og dét, det giver til borgerne, i Danmarks Biblioteker nr. 2, 2021. Pligtlæsestof for enhver kommunalpolitiker og medarbejder, der beskæftiger sig med kultur- og biblioteksområdet.

Hvorfor skal man interessere sig for kultur og sundhed? Anita Jensen, forsker ved Aalborg Universitet og postdoc tilknyttet Region Skåne, fortalte om området, som er et voksende felt fra kreative terapier til deltagelse i kunst og kultur, behandling og pleje, narrativ medicin osv. Beslutningstagere erkender i stigende grad, at kunst og kulturaktiviteter kan hjælpe med at løse nogle af samfundets udfordringer som f.eks. det stigende antal mennesker, der lever med kroniske, mentale og fysiske udfordringer.

Vi er rigtig glade for at bo i Sønderborg. Biblioteket og kunstskolen har betydet meget! Med stort lune fortalte Nana Fatou Danjo Klit og Asger L. Mathiesen, hvad de kunne ønske sig af kulturlivet i næste valgperiode. ”Vi har mange gode tilbud, men vi skal være bedre til at invitere og inddrage unge. De skal selv stå i spidsen for arrangementer og tilbud. Mange unge ved ikke, at fede tilbud som vores akademier og ungdomshuset Mejeriet findes. Vi kunne godt tænke os, at flere får del i dem og deltager, og at unge fra forskellige skoler og steder i kommunen blandes.” Et konkret ønske var derfor også bedre busforhold.

– Jeg tror og håber, at I alle kommer inspirerede herfra, afrundede Steen Bording Andersen (A), formand for Kulturudvalget i Aarhus og for Danmarks Biblioteksforening. Jeg tager i alle tilfælde hjem med masser af idéer og overvejelser til vores aktiviteter – og hvor har det været skønt at mødes igen i Sønderborgs flotte Multikulturhus på jeres herlige havnefront.

De enkelte konferencepræsentationer kan (gen)opleves på www.db.dk/kulturkonference2021.

Velkommen til de nye lokalpolitikere – og til samtalen om vores fælles demokrati

og på gensyn til vore regionale kulturtræf hvor I kan blive valgt til den mest markante interesseorganisation for den kommunale kulturpolitik – Danmarks Biblioteksforening

Danmarks Største Vælgermøde

Den 27. oktober blev en festdag for demokratiet, da biblioteker i flere end 30 kommuner landet over slog dørene op til Danmarks Største Vælgermøde

Børnevalget 2025 blev et tilløbsstykke!

Flere end 23.500 børn deltog i Børnevalget 2025. Og Møgmis vandt foran Hunden Ib

Bogrygge og parykker – samskabelse mellem bibliotek og teater

Kan Shakespeares univers åbnes for de helt små både via biblioteket og teatret? I Svendborg har BaggårdTeatret og Svendborg Bibliotek gjort forsøget

Hvorfor læser de ikke? Fra antagelser til viden

Roskilde Bibliotekerne har foretaget en omfattende undersøgelse af de lokale borgeres læsevaner

Måske Mattias Tesfaye skulle se mod Odsherred!

Danmarks største læsefestival for børn og unge, Odsherred Læser, skaber overraskende indgange til litteraturen for at modvirke den dalende læseglæde blandt børn og unge

Sociologen, der elsker udlånsdata

Der er tegn på i forskningen, at forskellige former for kulturel aktivitet har gavnlige virkninger for individet, men det står klart, at den væsentligste faktor er læsning

Biblioteker som laboratorier for social innovation

LibrarIN undersøger, hvordan offentlige og akademiske biblioteker fungerer som platforme for social innovation og samskabelse