Uddannelsesprogrammer for biblioteksledere

Skrevet af

13. april, 2015

Globalt. Skal bibliotekerne ikke, hvad bevillinger angår, gå bag af dansen i forhold til eventkulturen og kunne stå distancen i forhold til en stadig mere kommerciel medieverden og en voksende underholdningsindustri  og med gennemslagskraft spille sammen med deres lokalsamfund, forudsætter det et engageret og kvalificeret fodfolk. Men tillige en ledelse med fingeren på pulsen og mod og vilje til at gå foran. Og dermed også ledere under stadig uddannelse.

Af en nys offentliggjort, international kortlægning af uddannelsesprogrammer og -tilbud, der matcher de krav og udfordringer en moderne biblioteksledelse i det 21. århundrede står over for – Cultivating Global Library Leadership: A Review of Leadership Training Programs for Librarians Worldwide –  fremgår det dog, at det i den sag står skralt til i store dele af verden. Ikke mindst i Afrika, Mellem-østen, Asien og Latinamerika og andre økonomisk trængte regioner.

Undersøgelsen, foretaget med støtte fra Bill & Melinda Gates Foundation af den amerikanske konsulentvirksomhed Arabella Advisors, peger dog også på flere eksisterende lederskabsprogrammer, der fungerer og helt eller delvist fortjener større udbredelse – og hvis modeller med fordel kan tilpasses og anvendes af flere end dem, der direkte er tilmeldt dem.

2025: Pejling af fremtiden

Hvilken dagsorden tegner sig kulturpolitisk og bibliotekspolitisk i valgåret KV25?

Hvad kan biblioteket gøre for unge?

Biblioteket tilbyder mulighed for at blive klogere på ens egne muligheder. Det gør kultur i det hele taget.

Finanslov med skrænter

“600 millioner til kulturen de næste fire år” var det glade budskab fra Kulturministeren, da finanslovsforslaget for 2025 blev præsenteret.

Vejle: Nyt fyrtårn og demokratisk samlingssted

Planen er at skabe Danmarks bedste børnebibliotek og forbinde bymidten med byens nye grønne bydel Ny Rosborg.

Set fra MIN stol: Giv kulturen den plads, den fortjener

Det er på tide at give kulturen den plads, den fortjener. Kulturen er ikke en luksus, vi kan tillade os at overse.

Er vi berøringsangste i forhold til AI

Vi skal omfavne AI i bibliotekssektoren og tænke os ind i en rolle, så vi understøtter eleverne og de studerende i at bruge den kunstige intelligens

Når teknologien fragmenterer demokratiet

Bibliotekerne kan tilbyde borgerne et sted, hvor information ikke er drevet af algoritmer, men af etiske principper om oplysning og dannelse

Det Kgl. Bibliotek viser vejen til viden

Vejen frem er ikke at forsøge at bevise, at bogen er overlegen i forhold til skærmen. Opgaven er at vise, at den trykte bog fortsat kan noget