Valgmøde på Varde Bibliotek

Debatmøde på Varde Bibliotek med lokale folketingskandidater. Foto: Peter Holm Lindgaard.

Skrevet af

12. december, 2022
Download hele magasinet som pdf:

Folketingsvalget 1. november er vel overstået. Mange biblioteker lagde hus til valgaktiviteter – flest omkring brevafstemningen, nogle som egentlige valgsteder på valgdagen den 1. november og andre igen som debat-steder op til valget.

På Varde Bibliotek var der torsdag den 27. oktober ’tryk på og en rigtig god stemning’, fortæller bibliotekschef Peter Holm Lindgaard om et valgmøde på biblioteket. Mødet var arrangeret i samarbejde med Jydske Vestkysten, og den lokale Varde-redaktør, Dorthe Knudsen, var moderator, mens biblioteket var facilitator og sørgede for, at arrangementet forløb fint.

Hele 12 lokale folketingskandidater deltog i debatten.

Demokratisk oprustning uden biblioteker er varm luft

"Skal vi tage demokratisk oprustning alvorligt, skal vi opgradere bibliotekerne – ikke afvikle dem stille og roligt"

2025: Pejling af fremtiden

Hvilken dagsorden tegner sig kulturpolitisk og bibliotekspolitisk i valgåret KV25?

Hvad kan biblioteket gøre for unge?

Biblioteket tilbyder mulighed for at blive klogere på ens egne muligheder. Det gør kultur i det hele taget.

Finanslov med skrænter

“600 millioner til kulturen de næste fire år” var det glade budskab fra Kulturministeren, da finanslovsforslaget for 2025 blev præsenteret.

Vejle: Nyt fyrtårn og demokratisk samlingssted

Planen er at skabe Danmarks bedste børnebibliotek og forbinde bymidten med byens nye grønne bydel Ny Rosborg.

Set fra MIN stol: Giv kulturen den plads, den fortjener

Det er på tide at give kulturen den plads, den fortjener. Kulturen er ikke en luksus, vi kan tillade os at overse.

Er vi berøringsangste i forhold til AI

Vi skal omfavne AI i bibliotekssektoren og tænke os ind i en rolle, så vi understøtter eleverne og de studerende i at bruge den kunstige intelligens

Når teknologien fragmenterer demokratiet

Bibliotekerne kan tilbyde borgerne et sted, hvor information ikke er drevet af algoritmer, men af etiske principper om oplysning og dannelse