DBs Repræsentantskab 2014-2017

Valggruppe A  
Valgt i Region Hovedstaden Personlig suppleant
Peder Bisgaard (A), Hillerød Vivi Wøldike (A), Hillerød
Sabine Dedlow (A), Furesø Katrine Skov (A), Gladsaxe
Ulla Dræby (A), Gribskov Henrik Olsen (A), Ishøj
Poul Henrik Hedeboe (F), Frederikssund Trine Torp (F), Halsnæs
Paw Østergaard Jensen (A), Albertslund Irene Jørgensen (A), Ballerup
   
Valgt i Region Sjælland  
Anders Nielsen (A), Slagelse  
Bjarne Kongsted (V), Holbæk Michael Seiding Larsen (V), Vordingborg
Hanne Pigonska (V) Odsherred
Evan Lynnerup (V), Roskilde Arne Graae Jensen (V), Guldborgsund
Anette Simoni (V), Køge Niels Hansen (V), Lolland
Lene Holm Jensen (V), Lejre  
Valgt i Region Syddanmark  
Anne Mette Knudsen Andersen (V), Esbjerg Jakob Lose (V), Esbjerg
Anders W. Berthelsen (A), Odense Peter Rahbek Juul (A), Odense
Inger Plauborg (V), Sønderborg Claus Klaris (V), Sønderborg
Lisbet Rosendahl (V) Varde Mads Sørensen (V), Varde
Dan Skjerning (A), Vejle Birgitte Vind (A), Vejle
   
Valgt i Region Midtjylland  
Steen B. Andersen (A) Aarhus  
Rabih Azad-Ahmad (B), Aarhus Suppleant udpeges senere
Inge Dines (A) Ikast-Brande Saliem Bader (A), Horsens
Anders Nørgaard (A) Favrskov Ivan Greve (A), Silkeborg
Hans Skou (V), Aarhus Theresa Blegvad (V), Aarhus
Esben L. Kullberg (A), Aarhus  
Valgt i Region Nordjylland  
Helle Bak Andreasen (V), Jammerbugt Ulla Flintholm (V), Jammerbugt
Sven Bertelsen (T), Hjørring Dan Andersen (T), Hjørring
Mads Duedahl (V), Aalborg Mads Sølver Pedersen (V), Aalborg
Claus Mørkbak Højrup (V), Hjørring Henrik Jørgensen (V), Hjørring
Frode Thule Jensen (V), Frederikshavn Mogens Brag (V), Frederikshavn
   
Valgt på tillægsmandater  
Cæcilie Lyndgaard Andersen (Ø), Aalborg Kim Mariegaard (Ø), Odsherred
Jens Otto Madsen (Ø), Thisted John Andersen (Ø), København
Erik Ingerslev Larsen (F), Jammerbugt  
Troels Christensen (I), Slagelse Dan Ingemann Jensen (I), Horsens
Lene Aalestrup (C), Rebild  
Dan Arnløv Jørgensen (C), Vejle Lars Ole Valsøe (C), Kerteminde
Nadja Maria Hageskov (C), Hørsholm Marie Louise L.M. Friderichsen (C), Søllested
Frederik Pedersen (O), Slagelse Ib Kirkegaard (O), Helsingør
Ole S. Nielsen (O), Halsnæs Kristian Niebuhr (O), Gladsaxe
Knud N. Mathiesen (O), Aarhus Ole Valsgaard Hansen (O), Brøndby
   
Valgt af Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig, Flensborg
André Pastorff  
   
Valggruppe B  
Personlige medlemmer, valgt til Repræsentantskabet
Kirsten Boelt Aalborg Bibliotekerne
Lars Bornæs Silkeborg Bibliotekerne
Britta Thuun-Petersen Viborg Bibliotek og Kommune
Kent Skov Andreasen Odense Centralbibliotek
Sara Jørgensen Herning Bibliotekerne
Peter Høybye Roskilde Bibliotekerne
Pia Henriette Friis Kolding Bibliotekerne
Martin Lundsgaard-Leth Ikast-Brande Bibliotek og Kommune
Annette W. Godt Allerød Biblioteker
Hanne M. Sørensen Biblioteket i Sønderborg
John Larsen Odsherred Bibliotek
Maria Sjøblom Aalborg Bibliotekerne
   
Personlige medlemmer, valgt som suppleanter til Repræsentantskabet
Tina Pihl Frederiksberg Bibliotek, 3. suppleant
Karen Buus Esbjerg Kommunes Biblioteker, 4. suppleant
Beate Detlefs Goethe-Instituttet, 5. suppleant
Anders Christian Sivebæk Thisted Bibliotek, 6. suppleant
   
Institutioner og organisationer, valgt til Repræsentantskabet
Henrik Jochumsen IVA, Det Informationsvidenskabelige Akademi
Anne-Sophie Lunding-Sørensen Dansk Forfatterforening
Claus Vesterager Pedersen Roskilde Universitetsbibliotek
Kirsten Westh HK Kommunal
   
Brugerråd  
Ingen opstillede kandidater  
   
Bibliotekarstuderende  
Ingen opstillede kandidater  
   
Tilforordnede  
Formanden for Kommunernes Skolebiblioteksforening
   
DB’s formandskab 2014-2017
Formand
Steen Bording Andersen (A)
Kulturudvalgsformand i Aarhus
1. næstformand
Hanne Pigonska (V)
Byrådsmedlem, Odsherred
2. næstformand
Kirsten Boelt
Bibliotekschef, Aalborg Bibliotekerne
 

Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025

Afholdes på Kulturhotellet / Højhuset i Herning den 24. og 25. april 2025. Flere oplysninger følger

Kulturpolitik, sammenhængskraft og bibliotekernes potentiale

Din festmenu på Det Bibliotekspolitiske Topmøde

Kære topmødedeltager. Vi glæder os til at byde dig velkommen til 2 dages topmøde i Sønderborg den 11. og 12. april 2024. Som afslutning på første dags program inviterer vi ...

OPEN CALL TIL KULTURENS PLADS

Kulturens Plads på Folkemøde 2024

Kulturens stemme på Folkemødet bliver stærkere, når Dansk Kulturliv igen skaber Kulturens Plads som rammen om kulturdebatten på Folkemødet på Bornholm og i ...

tester

Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2024

Kultur i en krisetid Demokratikrise?Vær med og mød Clement Kjersgaard, som tager os med ind i de næste 25 års historie og ser nærmere på om vi står overfor en egentlig ...

Bliv medlem af Danmarks Biblioteksforening