Journalister og formalia

Kontakt til politikere
Partiernes kulturordførere

Debatindlæg til aviser og fagblade
Husk at angive navn og stillingsbetegnelse, adresse samt kontaktinfo. Ved debatindlæg og kronikker skal du desuden vedhæfte et portrætfoto.

Landsdækkende dagblade:

Jyllands-Posten  
Vi bringer kun indlæg, der

  • er forsynet med navn, adresse og titel/beskæftigelse
  • kun er sendt til os (mærk mailen ”kun for JP”).

Debatindlæg debat@jp.dk
Kort sagt”-læserbreve: 400 tegn-700 tegn inkl. mellemrum (størst chance for optagelse)
Korte debatindlæg: 1.500-2.000 tegn inkl. mellemrum
Lange debatindlæg: 3.100-3.900 tegn inkl. mellemrum
Kronikker: 6.800-7.500 tegn inkl. mellemrum
Ugens udvalgte: Vi modtager også gerne debatindlæg om personlige erfaringer/oplevelser, som tager udgangspunkt i den aktuelle debat eller tidsånd. Det bedste optages som ”Ugens udvalgte debatindlæg” og kan fylde op til 5.000 tegn inkl. mellemrum.

JyskFynske Medier
Debatredaktør Henrik Højgård Sejerkilde | tlf. 4040 8505 | henh@jfmedier.dk |

Berlingske Tidende (anslag inkl. mellemrum)
Læserbrev debat@berlingske.dk max. 1.250
Kommentar debat@berlingske.dk 5.000 – 6.000
Opinion debat@berlingske.dk 2.500 -3.000
Kronik debat@berlingske.dk 7.000 – 8.000
Onlinedebat www.berlingske.dk/indland

Politiken  
Læserbrev debat@pol.dk 100 ord
Debatindlæg debat@pol.dk 400 ord
Kronik kronik@pol.dk 2.200 ord
Onlinedebat www.politiken.dk/debat

Kristeligt Dagblad  
Læserbreve debat@kristeligt-dagblad.dk 150 ord eller 900 anslag
Debatindlæg debat@kristeligt-dagblad.dk 600 ord eller 3500 anslag
Kronik debat@kristeligt-dagblad.dk 1200 ord eller 7500 anslag

Berlingske
PersonerSøren Kassebeer | @kassebeer | soren@berlingske.dk | 2545 6396
Henrik Dannemand |  @_339760023176 | henrik.dannemand@berlingske.dk | 2545 6261
Ritzau
Redaktionerritzau@ritzau.dk
PersonerSusanne Andersen | saa@ritzau.dk
DR Radio
Redaktioner


Radioavisen | radioavisen@dr.dk
Deletid | @deletidDR
DR Detektor | @DRdetektor | detektor@dr.dk
P1 Morgen | @P1morgen | p1morgen@dr.dk
Personer









Annette Hartvig Mikkelsen, Redsekr, P1 morgen
ahm@dr.dk | hovednr 3520 5890
Astrid Louise Jensen, Redaktør, Kulturen på P1 | @astridljensen
P1: Dorte Krogsgaard | @DorteKrogsgaard
P1: Ole Brink | @olebrink
P1: Louise Hededam | @louisehededam
P1: Mette Walsted | @MetteWalsted
Jørgen Anton | jat@dr.dk
Marie Græsholm | 5192 4644 | @mariegraesholm | mgrs@dr.dk
Marie Louise Sjølie | 5151 9846 | malo@dr.dk | @sjoelie
Trine Warrer Juul | 2422 1605 | trul@dr.dk
DR TV
RedaktionerDR2 | @DR2tv
Personer
Niels Krause-Kjær | @krausekjaer
Mette Mayli Albæk | @mettealbaek
Avisen.dk
Redaktioneravisen@avisen.dk
PersonerHolger Madsen, redaktør | holger@avisen.dk | 4242 2300
TV 2
Redaktioner22 Nyhederne | @22skammelsen
Kulturen på News | @kulturenpaanews
Personer



Stephanie Surrugue | stsu@tv2.dk
Redaktionschef Rasmus Strøyer | Kulturen på News | rast@tv2.dk
Lorry: Esben Stavnsbo | 4038 3464
Lorry: Anne Sørensen | 4027 0470 | anns@tv2lorry.dk
Lorry: Sofie Munk Gauger | 3027 4896 | soga@tv2lorry.dk | @sofiegauger
Jyllands-Posten
Redaktioner
kultur@jp.dk
indland@jp.dk
Personer
Kulturredaktør Rikke Bekker | rikke.bekker@jp.dk | @RikkeBekker
Karen Klærke | karen.klaerke@jp.dk
Politiken
Redaktionerdebat@pol.dk
Personer




Torben Benner | @tbenner |
Carsten Andersen | carsten.andersen@pol.dk | @komaalen | 4040 9636
Mona Samir Sørensen | @monasamir
Mette Højbjerg | Mette.Hoejbjerg@pol.dk
Lotte Thorsen | Lotte.Thorsen@pol.dk | 3347 2664
Sandra Brovall | Sandra.Brovall@pol.dk | @sandrabrovall | 2682 8356
Information
Redaktionerindland@information.dk
Personer

Kulturredaktør Anita Brask Rasmussen (muligvis anita@information.dk)
Rasmus Elmelund | rasmus_elmelund@information.dk
Kristian Villesen | 33696169
Eva Eistrup | evae@information.dk | @evaeistrup |
Kristeligt Dagblad
Redaktionerindland@kristeligt-dagblad.dk
Personer
Benjamin Krasnik | 2614 5475 / 3348 0500 | krasnik@k.dk | @Bkrasnik
Stine Ørregaard Andersen | 4174 1888 | andersen@k.dk | @stinaoerregaard
Jydske Vestkysten
Redaktionerjydskevestkysten@jv.dk
Personer 
Weekendavisen
Redaktioner
bwa@weekendavisen.dk
opinion@weekendavisen.dk
Personer
Henrik Dørge | dorge@weekendavisen.dk | 3029 2066
Martin Krasnik | @mkrasnik | mkk@weekendavisen.dk
Fyns Amts Avis / Fyens Stiftstidende
Redaktioner
debat@fyens.dk
redaktion@fyens.dk
Personer
Troels Mylenberg | @TroelsMylenberg | trmy@faa.dk
Daniel Kofoed | dako@fyens.dk | 6545 5193
Århus Stiftstidende
Redaktioner

red@stiften.dk
debat@stiften.dk
@stiftendk
Personer 

Andre redaktioner

Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025

Afholdes på Kulturhotellet / Højhuset i Herning den 24. og 25. april 2025. Flere oplysninger følger

Kulturpolitik, sammenhængskraft og bibliotekernes potentiale

Kulturpolitiske Regionstræf– optakt til Kommunalvalg 2025 I efteråret har Danmarks Biblioteksforening planlagt Kulturpolitiske Regionstræf, hvor vi skaber lokale afsæt ...

Din festmenu på Det Bibliotekspolitiske Topmøde

Kære topmødedeltager. Vi glæder os til at byde dig velkommen til 2 dages topmøde i Sønderborg den 11. og 12. april 2024. Som afslutning på første dags program inviterer vi ...

OPEN CALL TIL KULTURENS PLADS

Kulturens Plads på Folkemøde 2024

Kulturens stemme på Folkemødet bliver stærkere, når Dansk Kulturliv igen skaber Kulturens Plads som rammen om kulturdebatten på Folkemødet på Bornholm den ...

tester

Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2024

Kultur i en krisetid Demokratikrise?Vær med og mød Clement Kjersgaard, som tager os med ind i de næste 25 års historie og ser nærmere på om vi står overfor en egentlig ...

Bliv medlem af Danmarks Biblioteksforening