Medlemmer

Valggruppe A  
Valgt i Region Hovedstaden Personlig suppleant
Ole Beckmann Andersen (V), Ishøj Susanne Møller, (C), København
Malene Carmel (C) Helsingør Dorte Meldgaard (C), Hillerød
Lykke Jensen (A) Bornholm Dorete Dandanell (F), Lyngby-Taarbæk
Grethe Olsen (F) Frederikssund Rikke Macholm(F), Hillerød
Henrik Olsen (A) Ishøj Christina Høi (A) Hillerød
   
Valgt i Region Sjælland  
Anette Simoni (V) Køge Vakant
Anders Nielsen (A) Slagelse Hanne Møller (A) Lolland
Frederik Pedersen (O) Slagelse Lars Lindskov (C) Roskilde
Lena Holm Jensen (V) Lejre Ole Quist (A), Slagelse
Hanne Pigonska (V) Odsherred Bjarne Kongsted (V), Holbæk
   
Valgt i Region Syddanmark  
Knud Jager Andersen (F) Esbjerg Povl Kylling Petersen (A), Aabenraa
 
Anders W. Berthelsen (A) Odense Jesper Kinch-Jensen (A), Odense
Dan Arnløv Jørgensen (C) Vejle Lone Myrhøj (F), Vejle
Lisbet Rosendahl (V) Varde Hans Jørgen Gammelgaard (V), Varde
   
Valgt i Region Midtjylland  
Steen B. Andersen (A) Aarhus Kristian Ahle, (V) Ringkøbing-Skjern
Inge Dinis (A) Ikast-Brande Suppleant udpeges senere
Birgit Jonassen (UP) Herning Anders Buhl Christensen (V), Randers
Anders Nørgaard (A) Favrskov Per Møller Jensen (A), Viborg
Jørn Rye Rasmussen (F) Silkeborg Marc Perera Christensen (C), Aarhus
   
Valgt i Region Nordjylland  
Michael Karlborg (V), Hjørring Mads Sølver Pedersen (V), Aalborg
Thomas Krarup (C), Aalborg Vakant
Anne-Dorte Krog (F) Aalborg Henrik Christensen (A) Rebild
Inge Pedersen (A) Jammerbugt Svend Bertelsen (L), Hjørring
Niss Ribergaard (A) Hjørring Hans Henrik Henriksen (A) Aalborg
   
Valgt på tillægsmandater  
Morten Jung (B) Frederiksberg Suppleant udpeges senere
Marc Perera Christensen (C) Aarhus Daniel Blak Pedersen (C), Lolland
Svend Bertelsen (L) Hjørring Suppleant udpeges senere
Ole Søhøj Nielsen (O) Halsnæs Jeppe Jakobsen (O) Kalundborg
Steen Egede Jensen (O) Odsherred Frederik Pedersen (O) Slagelse
Bjarne Kongsted (V) Holbæk Hans Ole Sørensen (V) Lolland
Lis Olsen (V) Frederikssund Annette Rahbek (V), Dragør
Mads Sølver Pedersen (V) Aalborg Jørgen Pontoppidan (V) Mariagerfjord
Morten S. Petersen (V) Svendborg Suppleant udpeges senere
Henrik Vestergaard (UP) Aarhus Thomas Storm (V) Favrskov
   
Valgt af Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig, Flensborg
Georg Buhl  
   
Valggruppe B  
Personlige medlemmer, valgt til Repræsentantskabet
Susanne Acevedo Det Informationsvidenskabelige Akademi
Kent Skov Andreasen Odense Centralbibliotek
Kirsten Boelt Aalborg Bibliotekerne
Lars Bornæs Silkeborg Bibliotekerne
Jytte Bræmer Fredericia Bibliotek
Lene Byrialsen Odense
Lone Hedelund Kultur og Borgerservice, Aarhus Kommune – Gellerup Bibliotek
Lone Knakkergaard Vejle Bibliotekerne
Annette Brøchner Lindgaard Esbjerg Kommunes Biblioteker
Martin Lundsgaard-Leth Ikast-Brande Bibliotek
Charlotte C. Pedersen Middelfart Bibliotek
Tine Vind Lyngby-Taarbæk Kommune
   
Personlige medlemmer, valgt som suppleanter til Repræsentantskabet
Dorthe Schmidt Temberg Nordfyns Biblioteker
Marianne Aastrup Rudersdal Bibliotekerne
Henrik Dybdahl  
   
Institutioner og organisationer, valgt til Repræsentantskabet
Lise Bidstrup Dansk Forfatterforening
Carl Gustav Johannsen Det Informationsvidenskabelige Akademi
Claus Vesterager Pedersen Roskilde Universitetsbibliotek
Kirsten Westh HK Kommunals Biblioteksudvalg
   
Institutioner og organisationer, valgt som suppleanter til Repræsentantskabet
Lise Bidstrup Dansk Forfatterforening
Flemming Munch Statsbiblioteket
   
Brugerråd  
Ingen opstillede kandidater  
   
Bibliotekarstuderende  
Ingen opstillede kandidater  
   
Tilforordnede  
Formanden for Kommunernes Skolebiblioteksforening
   
DB’s formand valgt på generalforsamling
Vagn Ytte Larsen (A), Odsherred  

 

Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025

Afholdes på Kulturhotellet / Højhuset i Herning den 24. og 25. april 2025. Flere oplysninger følger

Kulturpolitik, sammenhængskraft og bibliotekernes potentiale

Din festmenu på Det Bibliotekspolitiske Topmøde

Kære topmødedeltager. Vi glæder os til at byde dig velkommen til 2 dages topmøde i Sønderborg den 11. og 12. april 2024. Som afslutning på første dags program inviterer vi ...

OPEN CALL TIL KULTURENS PLADS

Kulturens Plads på Folkemøde 2024

Kulturens stemme på Folkemødet bliver stærkere, når Dansk Kulturliv igen skaber Kulturens Plads som rammen om kulturdebatten på Folkemødet på Bornholm og i ...

tester

Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2024

Kultur i en krisetid Demokratikrise?Vær med og mød Clement Kjersgaard, som tager os med ind i de næste 25 års historie og ser nærmere på om vi står overfor en egentlig ...

Bliv medlem af Danmarks Biblioteksforening