Avisernes redaktioner og formalia

Skrevet af

1. januar, 1970

Kontaktinfo til journalister og redaktioner

DBs Twitterliste over mediekontakter

Ritzau
Redaktioner ritzau@ritzau.dk
Personer Susanne Andersen | saa@ritzau.dk
DR Radio
Redaktioner Radioavisen | radioavisen@dr.dk
Deletid | @deletidDR
DR Detektor | @DRdetektor | detektor@dr.dk
P1 Morgen | @P1morgen | p1morgen@dr.dk
Personer Annette Hartvig Mikkelsen, Redsekr, P1 morgen
ahm@dr.dk | hovednr 3520 5890
P1: Dorte Krogsgaard | @DorteKrogsgaard
P1: Ole Brink | @olebrink
P1: Louise Hededam | @louisehededam
P1: Mette Walsted | @MetteWalsted
Jørgen Anton | jat@dr.dk
DR TV
Redaktioner DR2 | @DR2tv
Personer Niels Krause-Kjær | @krausekjaer
Mette Mayli Albæk | @mettealbaek
TV 2
Redaktioner 22 Nyhederne | @22skammelsen
Kulturen på News | @kulturenpaanews
Personer Stephanie Surrugue | stsu@tv2.dk
Lorry: Esben Stavnsbo | 4038 3464
Radio 24/7
Redaktioner nyhedsredaktionen@radio24syv.dk
Personer  
Berlingske
Redaktioner redaktionen@berlingske.dk
Personer Søren Kassebeer | @kassebeer | soren@berlingske.dk | 2545 6396
Jyllands-Posten
Redaktioner kultur@jp.dk
indland@jp.dk
Personer  
Politiken
Redaktioner debat@pol.dk
Personer Torben Benner | @tbenner |
Carsten Andersen | carsten.andersen@pol.dk | @komaalen | 4040 9636
Mona Samir Sørensen | @monasamir
Mette Højbjerg | Mette.Hoejbjerg@pol.dk
Lotte Thorsen | Lotte.Thorsen@pol.dk | 3347 2664
Information
Redaktioner indland@information.dk
Personer Rasmus Elmelund | rasmus_elmelund@information.dk
Kristian Villesen | 33696169
Kristeligt Dagblad
Redaktioner indland@kristeligt-dagblad.dk
Personer Benjamin Krasnik | @Bkrasnik
Jydske Vestkysten
Redaktioner jydskevestkysten@jv.dk
Personer  
Weekendavisen
Redaktioner bwa@weekendavisen.dk
opinion@weekendavisen.dk
Personer Henrik Dørge | dorge@weekendavisen.dk | 3029 2066
Martin Krasnik | @mkrasnik | mkk@weekendavisen.dk
Fyns Amts Avis / Fyens Stiftstidende
Redaktioner debat@fyens.dk
redaktion@fyens.dk
Personer Troels Mylenberg | @TroelsMylenberg | trmy@faa.dk
Daniel Kofoed | dako@fyens.dk | 6545 5193
Århus Stiftstidende
Redaktioner red@stiften.dk
debat@stiften.dk
@stiftendk
Personer  
Venstrebladet
Redaktioner  
Personer Torben Andersen | toa@nordvest.dk | 6043 4564

Andre redaktioner

Debatindlæg til aviser og fagblade
Husk at angive navn, uddannelse og stillingsbetegnelse, adresse samt kontaktinfo. Ved debatindlæg og kronikker skal du desuden vedhæfte et portrætfoto.

Landsdækkende dagblade:

Jyllands-Posten  
Kort sagt”-læserbreve: 400 tegn-700 tegn inkl. mellemrum (størst chance for optagelse)
Korte debatindlæg: 1.500-2.000 tegn inkl. mellemrum
Lange debatindlæg: 3.100-3.900 tegn inkl. mellemrum
Kronikker: 7.000-8.000 tegn inkl. mellemrum
Ugens udvalgte: Vi modtager også gerne debatindlæg om personlige erfaringer/oplevelser, som tager udgangspunkt i den aktuelle debat eller tidsånd. Det bedste optages som ”Ugens udvalgte debatindlæg” og kan fylde op til 5.000 tegn inkl. mellemrum.

Berlingske Tidende (anslag inkl. mellemrum)
Læserbrev debat@berlingske.dk max. 1.250
Kommentar debat@berlingske.dk 5.000 – 6.000
Opinion debat@berlingske.dk 2.500 -3.000
Kronik debat@berlingske.dk 7.000 – 8.000
Onlinedebat www.berlingske.dk/indland  

Politiken  
Læserbrev debat@pol.dk 100 ord
Debatindlæg debat@pol.dk 400 ord
Kronik kronik@pol.dk 2.200 ord
Onlinedebat www.politiken.dk/debat

Kristeligt Dagblad  
Læserbreve debat@kristeligt-dagblad.dk 900 anslag
Debatindlæg debat@kristeligt-dagblad.dk 3.500 anslag
Kronik debat@kristeligt-dagblad.dk 8.000 anslag

Information  
Læserbrev debat@information.dk 1.000 anslag
Påtale debat@information.dk 3.000 anslag
Kronik kronik@information.dk 8.000 anslag

MetroXpress  
Debatindlæg debat@metroxpress.dk 100 ord

Weekendavisen  
Debatindlæg opinion@weekendavisen.dk 5.000 anslag
Kronik max 8.000 anslag

Børsen
opinion@borsen.dk Max 3.000 tegn

B.T.  
Debatindlæg btdebat@bt.dk Max 1.000 anslag
Onlinedebat debat.bt.dk  
  
Ekstrabladet  
Læserbreve debat@ekstrabladet.dk 100 ord
Onlinedebat ekstrabladet.dk/nationen/  
  
Erhvervsbladet  
Debatindlæg debat@erhvervsbladet.dk  Max. 600 anslag

Regionale og lokale dagblade

Bornholmstidende redaktion@bhstid.dk (formalia ikke oplyst)
    
Dagbladet (Køge, Ringsted og Roskilde) dagbladet@db-faa.dk  Max. 400 ord
   
De Bergske Blade (Holstebro og Struer Dagblad)    
Læserbreve debat@bergske.dk 250 ord
Synspunkt-artikler debat@bergske.dk 800 ord 
 
De Bergske Blade (Ringkøbing og Skjern Dagblad)  
Læserbreve debat-drs@bergske.dk 250 ord
Synspunkt-artikler debat-drs@bergske.dk 800 ord 
 
Flensborg Avis bl@flensborg-avis.de  3000 anslag 
   
Frederiksborg Amts Avis     
Debatindlæg frederiksborg@db-faa.dk  450 ord
Kronik frederiksborg@db-faa.dk  8000 anslag 
   
Fyens stiftstidende  
Læserbreve debat@fyens.dk 300 ord
Synspunkt  debat@fyens.dk 500 ord
Kronik debat@fyens.dk 1200 ord 
    
Herning Folkeblad hf@herningfolkeblad.dk (formalia ikke oplyst)
    
Holbæk Amts Venstreblad  
Læserbreve red.hav@nordvest.dk Ikke oplyst (kort) 
   
Horsens Folkeblad  redaktionen@horsens-folkeblad.dk  1/2-1 A4-side 
   
Hvidovre Avis redaktion@hvidovreavis.dk (formalia ikke oplyst)
   
Ikast Avis presse@ikastavis.dk (formalia ikke oplyst)
      
Jyske Vestkysten  
Synspunkt debat@jv.dk 250 ord
Debatindlæg debat@jv.dk max 500 ord 
   
Kalundborg Folkeblad  
Læserbreve debat.kf@nordvest.dk 300 ord 
       
Lolland-Falsters Folketidende redaktion@folketidende.dk 1.600 anslag 
    
Midtjyllands Avis debat@midtjyllandsavis.dk (formalia ikke oplyst)
    
Morsø Folkeblad redaktion@morsf.dk (formalia ikke oplyst)
    
Nordjyske Stiftstidende  
Synspunkt ca. 3000 anslag
Læserbreve debat@nordjyske.dk max. 3000 anslag 
    
Randers Amts Avis debat@amtsavisen.dk (formalia ikke oplyst)
    
Sjællandske Medier (tidl. Sjællands og Næstved Tidende) 
Læserbreve red@sj-medier.dk 200 ord 
    
Skive Folkeblad redaktion@skivefolkeblad.dk (formalia ikke oplyst)
    
Vejle Amts Folkeblad & Fredericia Dagblad debat@vejleamtsfolkeblad.dk ikke oplyst  
    
Viborg Stift viborgnyt@bergske.dk (formalia ikke oplyst)
   
Århus Stiftstidende  
Debatindlæg debat@stiften.dk 200 ord

Fagblade

Perspektiv; debatindlæg til perspektiv@bf.dk

Danske Kommuner (online) debatforum http://www.danskekommuner.dk/Debat/

Danske kommuner (fysisk) debat@kl.dk

Computerworld @computerworlddk | redaktionen@cw.dk

Folkeskolen debatindlæg folkeskolen@dlf.org 1.750 anslag

Gymnasieskolen debatindlæg gymnasieskolen@gl.org 4.000 anslag
  

 

Infrastrukturen og bibliotekerne

En arbejdsgruppe har i 2019 set på Danskernes Digitale Bibliotek (DDB) og på, hvordan det samarbejdende danske biblioteksvæsen og dets digitale infrastruktur organiseres ...

KL & Bibliotekerne

I maj blev et KL-papir om folkebibliotekerne præsenteret. Her fremhævede Leon Sebbelin (B) biblioteket som en af vores vigtigste kulturinstitutioner og opfordrede kommunerne til ...

Biblioteksloven til debat

At alle landets kommuner skal have et folkebibliotek, fremgår af Lov om biblioteksvirksomhed, der beskriver formål og rammer for driften, som kommunerne står for, samt ...

Vær med til at skabe Kulturens Plads på Folkemøde 2020

Vil I være med til at skabe Kulturens Plads på Folkemøde 2020?Den 18. februar er der deadline for den forpligtende tilmelding til at deltage som betalende partner.Vil I være ...

Som man siger – i Danmark

Dialekter og bandeord, børnesnak og gammeldansk, ghettodansk og gadeslang. På www.sommansiger.nu samler projektet Danmarks talesprog. Enhver kan her dele sit sprog og være med ...

Bibliotekspolitisk Topmøde 2020

TOPMØDET ER AFLYSTLæs mere Velkommen til det Bibliotekspolitiske Topmøde 2020Udnyt bibliotekets fulde potentiale i samfundets tjeneste16. – 17. april 2020 på Alsion i ...

Syv skarpe fra Københavns Forsamlingshus

’Københavns Forsamlingshus’ er den fælles overskrift for syv veloplagte morgenoplæg, der sætter vor tids mest presserende spørgsmål til debat.Læs mere om ...

Bloktilskud og bibliotekerne

Regeringen og KL har indgået en aftale om kommunernes økonomi for 2020 og budgetforhandlingerne rundt om i kommunerne er i fuld gang. I den forbindelse skal vi gøre opmærksom ...