Hvem vinder årets Børnevalg?

Skrevet af

11. oktober, 2022

Villads fra Valby, Vitello og Cirkeline. Det er nogle af de kandidater, der er at finde på stemmesedlen ved Børnevalget 2022. Fra den 11. oktober og frem til folketingsvalget den 1. november kan børnene selv gå til valg på deres lokale børnebibliotek og stemme blandt 10 figurer fra kendte og populære børnebøger.

”Ideen opstod for år tilbage, hvor en medarbejder havde sit lille barn med til valget, da krydset skulle sættes. Efterfølgende spurgte den lille med forundring: ’Er det bare det, I har snakket så meget om?’. Det satte gang i ideen om at skabe et valg for børn med kandidater, de kender, og her er figurer fra deres yndlingsbøger oplagte,” siger Michel Steen-Hansen, direktør i Danmarks Biblioteksforening.

Voksne, og i særdeleshed politikere, taler rigtig meget om børn og om forhold, der har betydning for børn. Men ofte bliver børnene ikke selv spurgt, og danske børn og unge engagerer sig generelt ikke særlig meget i den offentlige debat, påpeger Michel Steen-Hansen.

”Danske børn og unge mangler politisk selvtillid. Vi tror, det er vigtigt at begynde tidligt med at give børnene lyst til at deltage, og det er oplagt at bruge noget, de kender og er trygge ved fra deres litterære univers,” siger han.

Et valg kan være ret diffust for især førskole- og indskolingsbørn, men med Børnevalget bliver det hele gjort meget konkret og lige til.

”Vi vil give børnene en umiddelbar forståelse af, hvad demokrati og valgdeltagelse går ud på,” siger børnebibliotekar på Ballerup Bibliotek Camilla Duvald, som har været med til at udvikle Børnevalget.

”Børnene får en stemmeseddel med kandidaterne, og så kan de kigge på alle valgplakaterne med kandidaternes slogans som for eksempel ”Ja til at passe på hinanden” eller ”Nej til stress om morgenen”. Og så skal børnene ellers ind i deres egen stemmeboks og sætte kryds ved deres favorit. Valget bliver afgjort ved flertalsvalg, ligesom ved de voksnes valg. Vi synes, det er en skøn måde at arbejde med formidling af både litteratur og demokrati på,” tilføjer hun.

Det er fjerde gang, der afholdes børnevalg på bibliotekerne. Senest – i 2021 – stemte over 16.000 børn på landets biblioteker, da Ternet Ninja løb med sejren. Som i tidligere år er Børnevalget arrangeret af Ballerup Bibliotekerne og Danmarks Biblioteksforening i samarbejde med landets øvrige biblioteker.

Find de 10 kandidater og læs mere om Børnevalget 2022 på børnevalg.dk.

Valg i EBLIDA

Den europæiske biblioteksorganisation EBLIDAs nomineringsfase er overstået, nu skal der vælges både EBLIDA præsident og medlemmer til Executiv Committee. Der kan stemmes ...

Vinderen af Børnevalget 2022 er fundet

Det er ikke kun de voksne, der den seneste tid har afholdt valg. Siden den 11. oktober har landets børn nemlig kunnet stemme ved Børnevalget 2022 på deres lokale ...

God valgdag, Danmark!

Efter fire ugers valgkamp er det endelig i dag, krydset skal sættes, og i den anledning ønsker Danmarks Biblioteksforening alle en rigtig god valgdag. “Ethvert valg er en ...

Nye medlemmer valgt til DBs Repræsentantskab

Danmarks Biblioteksforening afholdte ordinært valg til foreningens repræsentantskab i januar og februar 2022. Efterfølgende blev enkelte pladser i repræsentantskabet ...

DB afholder suppleringsvalg til repræsentantskabet og indkalder hermed kandidater

Valgresultatet for valggruppe B til foreningens repræsentantskab

I perioden 15. januar til 15. februar 2022 har der været afholdt valg til Danmarks Biblioteksforenings repræsentantskab blandt valggruppe B’s medlemmer, jvf. ...

Stil op til Danmarks Biblioteksforenings repræsentantskab

Danmarks Biblioteksforening er landets største biblioteks- og kulturpolitiske interesseorganisation. Her arbejder fagfolk og kulturpolitikere tæt sammen om en fælles sag, ...

Valg til DB Repræsentantskab 2017

Ønsker du at stille op til valget til DBs repræsentantskab, så følger her en række praktiske informationer og retningslinjer for at opstille. Valg af kommunalpolitikere ...