Repræsentantskabet

Valggruppe A  
Valgt i Region Hovedstaden Personlig suppleant
Hanne Agersnap (F), Lyngby-Taarbæk Lone Loklindt (B), Frederiksberg
Katrine Skov (A), Gladsaxe Christina Rittig Falkberg (B), Gladsaxe
Kim Valentin (V), Gribskov Gitte Hemmingsen (O), Halsnæs
Louise Colding Sørensen (A), Hillerød Rikke Macholm (F), Hillerød
Paw Østergaard Jensen (A), Albertslund Jesper Wittenburg (A), Frederikssund
   
Valgt i Region Sjælland Personlig suppleant
Evan Lynnerup (V), Roskilde Christian Fjeldsted Andersen (V), Lejre
Jens Børsting (A), Roskilde Claus Bo Larsen (A), Roskilde
Leif Egholm (L), Odsherred Vagn Ytte Larsen (A), Odsherred
Leif Utermöhl (A), Lolland Gitte Hededam (A), Odsherred
Solvej Pedersen (B), Holbæk Marianne Østergård Kiærulff (V), Roskilde
   
Valgt i Region Syddanmark Personlig suppleant
Bent Juul Sørensen (Lokalliste), Ærø Inga Birgitte Blom Thomas (A), Ærø
Bente Ankersen (A), Fredericia Anette Hyre-Jensen (A), Fredericia
Jane Jegind (V), Odense Henning Ravn (V), Esbjerg
Mads Sørensen (V), Varde Lars Teglgaard (V), Varde
Signe Bekker Dhiman (A), Aabenraa Connie Geissler (A), Esbjerg
   
Valgt i Region Midtjylland Personlig suppleant
 Bente Refslund (F), Silkeborg Morten Siig Henriksen (F), Syddjurs
Hans Skou (V), Aarhus Erik Viborg (V), Ringkøbing-Skjern
Hüseyin Arac (A), Aarhus Mahad B. Yussuf (A), Aarhus
Inge Dinis (A), Ikast-Brande Lene Dybdal (A), Holstebro
Steen Bording Andersen (A), Aarhus Liselotte Hillestrøm (A), Hedensted
   
Valgt i Region Nordjylland Personlig suppleant
Helle Bak Andreasen (V), Jammerbugt Winnie Aakjær (A), Jammerbugt
Mads Duedahl (V), Aalborg Lars Peter Frisk (V), Aalborg
Nuuradiin S. Hussein (A), Aalborg Tore Müller (A), Morsø
Sven Bertelsen (Lokalliste), Hjørring  
   
Valgt på tillægsmandater Personlig suppleant
Brian Kofoed (V), Klemensker  
Dan Arnløv Jørgensen (C), Vejle  
Flemming Gundersen (Ø), Viborg  
Franciska Rosenkilde (Å), København Niko Grünfeld (Å), København
Gitte Hemmingsen (O), Halsnæs Eric Steffensen (O), Lolland
Inger Nielsen (O), Fredericia Henrik Kjølby Pedersen (O), Sorø
Knud N. Mathiesen (O), Aarhus Henrik Kjølby Pedersen (O), Sorø
Marianne Dithmer (Ø), Herlev  
May-Britt Andrea Andersen (C), Esbjerg  
Tore Müller (A), Morsø  
   
Øvrige endnu ikke udpeget  
   
Valgt af Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig, Flensborg
Endnu ikke udpeget  
   
Valggruppe B  
Personlige medlemmer, valgt til Repræsentantskabet
Annette Wolgenhagen Godt Bibliotekschef, Allerød Biblioteker
Britta Thuun-Petersen Biblioteks- og Borgerservicechef, Viborg Bibliotekerne
(1. suppleant, indtrådt august 2018 for Jan Holmqvist)
Hanne Merete Sørensen Bibliotekssouschef, Biblioteket Sønderborg
Jakob Guillois Lærkes Bibliotekschef, Gladsaxe Bibliotekerne
Kirsten Boelt Bibliotekschef, Aalborg Bibliotekerne
Kirsten Westh Teamchef, Albertslund Bibliotek
Kristine Nygaard Ledet Bibliotekschef, Skive Bibliotek
Lars Bornæs Bibliotekschef, Silkeborg Bibliotekerne
Maria Sjøblom Områdeleder, Aalborg Bibliotekerne
Peter Høybye Afdelingsleder Kultur og Fritid, Egedal Kommune
Steffen Andresen Nissen
 
Sekretariatschef, Odense Centralbibliotek
(2. suppleant, indtrådt september 2018 for Sara Jørgensen)
Thomas Angermann Leder af Kultur og Bibliotek, Gentofte Bibliotekerne
   
Personlige medlemmer, valgt som suppleanter til Repræsentantskabet
Annette Brøchner Lindgaard 1. suppleant
Martin Lundsgaard-Leth 2. suppleant
   
Institutioner og organisationer, valgt til Repræsentantskabet
Erik Hofmeister KB
Henrik Jochumsen Inst. f. kommunikation, KU
Lisbeth Storm Henriksen HK
Kirsten Marthedal Dansk Forfatterforening
   
Brugerråd  
Ingen opstillede kandidater  
   
Bibliotekarstuderende  
Ingen opstillede kandidater  
   
Pensionister  
Ingen opstillede kandidater  
   
Tilforordnede  
Formanden for Kommunernes Forening for Pædagogiske Læringscentre
Michael Nøhr, Viborg
   
DB’s formandskab 2018-2021
Formand
Steen Bording Andersen (A)
Kulturudvalgsformand i Aarhus
 
Politisk næstformand
Evan Lynnerup (V)
Byrådsmedlem i Roskilde
 
Faglig næstformand
Jakob Lærkes
Bibliotekschef i Gladsaxe
 

 

Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025

Afholdes på Kulturhotellet / Højhuset i Herning den 24. og 25. april 2025. Flere oplysninger følger

Kulturpolitik, sammenhængskraft og bibliotekernes potentiale

Kulturpolitiske Regionstræf– optakt til Kommunalvalg 2025 I efteråret har Danmarks Biblioteksforening planlagt Kulturpolitiske Regionstræf, hvor vi skaber lokale afsæt ...

Din festmenu på Det Bibliotekspolitiske Topmøde

Kære topmødedeltager. Vi glæder os til at byde dig velkommen til 2 dages topmøde i Sønderborg den 11. og 12. april 2024. Som afslutning på første dags program inviterer vi ...

OPEN CALL TIL KULTURENS PLADS

Kulturens Plads på Folkemøde 2024

Kulturens stemme på Folkemødet bliver stærkere, når Dansk Kulturliv igen skaber Kulturens Plads som rammen om kulturdebatten på Folkemødet på Bornholm den ...

tester

Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2024

Kultur i en krisetid Demokratikrise?Vær med og mød Clement Kjersgaard, som tager os med ind i de næste 25 års historie og ser nærmere på om vi står overfor en egentlig ...

Bliv medlem af Danmarks Biblioteksforening