Biblioteker får midler til samarbejde om børns læsekultur, kunstig intelligens og trivselsfremme

Skrevet af

28. november, 2023

Folkebiblioteker og pædagogiske læringscentre over hele landet er netop blevet tildelt i alt 14,2 millioner kroner til projekter, der blandt andet skal styrke samarbejdet om børns læsekultur, understøtte kulturel aktivitet og fællesskaber i landsbyer samt undersøge, hvordan biblioteker kan spille en trivselsfremmende rolle.

I alt 33 projekter på folkebiblioteker og pædagogiske læringscentre landet over har fået tilskud til projekter fra ”Udviklingspuljen for folkebiblioteker og pædagogiske læringscentre”. I alt er der uddelt 14,2 millioner kroner, bl.a. til:

Fremtidens informationssøgning
Unges medie- og informationskompetencer er under pres i en tid med kunstig intelligens, hvilket påvirker deres vej gennem uddannelsesystemet og deres demokratiske deltagelse. Tænketanken Fremtidens Biblioteker vil med en række samarbejdspartnere igangsætte et projekt, der blandt andet skal give ny viden om fremtidens informationskompetencer og definere nye undervisningsmetoder med henblik på at ruste unge til den digitale tidsalder.

Se alle modtagere af tilskud fra Udviklingspuljen for folkebiblioteker og pædagogiske læringscentre.

Ny stor indsats skal styrke børns digitale dannelse i skole, fritid og hjem

En ny platform er gået i luften med den hidtil bredeste indsats for at styrke digital dannelse og trivsel hos børn og unge i Danmark

National indsats for børn og unges læseglæde lancerer gratis arbejdsbog

Arbejdsbogen giver inspiration og gode råd til, hvordan den enkelte kommune kan arbejde med børneinddragelse og skabe et fælles sprog om læseglæde.

Læseglæde er en investering i børns trivsel

Samarbejdet mellem skoler, biblioteker og forældre er afgørende for at skabe en læsekultur, hvor børn møder bøger både i skolen, derhjemme og i fritiden.

Bliv Trendspotter på det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025

Fortæl om bibliotekets spændende projekter til landets kulturpolitikere og fagfolk på Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025

Trivselskomissionen anbefaler

I dag udkommer trivselskomissionens anbefalinger. Et vigtigt emne, som mange er stærkt optagede af, også Danmarks Biblioteksforening.

Fremtiden starter på biblioteket

"Når vi læser litteratur, bliver vi trukket ind i andre verdener og andres liv, hvor vi forestiller os noget andet end vores egen hverdag”

Foto: Hjørring Bibliotekerne

Læseklubber for børn – en vej ud af læsekrisen?

På Løkken Skole har de gjort sig opsigtsvækkende erfaringer med 'Klub Læseglad' – et koncept, der er på vej ud i hele Hjørring Kommune

Inspiration og gode ideer, lige til at tage med hjem

Har du mødt en Trendspotter? Hvis ikke, så har du chancen på Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025 i Herning