Trendspottere på Topmødet

Skrevet af

14. marts, 2024

På Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2024 er der igen mulighed for at blive inspireret og få gode ideer med hjem, når årets Trendspottere præsenterer spændende projekter fra forskellige biblioteker rundt omkring i landet.

Torsdag den 11. april får du mulighed for at fordybe dig i 8 forskellige projekter og initiativer fra biblioteker. Projekterne kredser om (mis)trivsel, kunstig intelligens, læselyst, fællesskaber og om hvad man kan gøre, når der fysisk er langt til det nærmeste bibliotek. Hvilke biblioteker der står bag, afsløres på Topmødet.

Kom med på Topmødet i Sønderborg den 11. og 12. april, bliv klogere, udvid netværket og få en masse inspiration med hjem til arbejdet i kommunen!

Tilbageblik på det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025

Indtryk, oplæg og fotos fra Det Bibliotekspolitiske Topmøde den 24. og 25. april 2025 i Herning

Bliv Trendspotter på det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025

Fortæl om bibliotekets spændende projekter til landets kulturpolitikere og fagfolk på Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025

Kom med på Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025 i Herning

Danmarks Biblioteksforening og Herning kommune og bibliotek inviterer til Det Bibliotekspolitiske Topmøde den 24. og 25. april 2025 på Kulturhotellet.

Fremtiden starter på biblioteket

"Når vi læser litteratur, bliver vi trukket ind i andre verdener og andres liv, hvor vi forestiller os noget andet end vores egen hverdag”

Foto: Hjørring Bibliotekerne

Læseklubber for børn – en vej ud af læsekrisen?

På Løkken Skole har de gjort sig opsigtsvækkende erfaringer med 'Klub Læseglad' – et koncept, der er på vej ud i hele Hjørring Kommune

Inspiration og gode ideer, lige til at tage med hjem

Har du mødt en Trendspotter? Hvis ikke, så har du chancen på Det Bibliotekspolitiske Topmøde 2025 i Herning

Biblioteker bygger bro mellem generationer og engagerer unge og seniorer til at gøre en forskel for klimaet

Nyt projekt vil skabe omkring 30 lokale fællesskaber for klimahandlinger, hvor unge og seniorer sammen udvikler tiltag, der kan bidrage til en grønnere fremtid.

Stor fondsbevilling til bibliotekerne skal engagere flere danskere i den grønne omstilling

Novo Nordisk Fonden har netop bevilget 4,7 millioner kroner til projektet ”Spis, Dyrk, Skab: Biblioteket som generator for den grønne omstilling".