Det starter med børnene: Metodekit til børneinddragelse

Skrevet af

5. juni, 2024

Hvordan bliver folkebibliotekerne bedre til at inddrage børn på mellemtrinnet og få deres konkrete ideer til, hvordan vi sammen ændrer den udfordrede læsekultur?

Disse spørgsmål var afsættet for udviklingsprojektet Det starter med børnene, som blev gennemført med deltagelse af 44 folkebiblioteker, eReolen GO en masse børn fra hele landet og med støtte fra Slots- og Kulturstyrelsen.

Projektet er nu klar med et bredt og gennemtestet metodekatalog, der ligger på Bibliotekernes Læsespor. Læs blandt andet om energizers, fra fake til fakta, afstemninger og demokrati med brikker.  
 
Find metodekataloget på Læsesporet.dk
Læs interview om projektet med innovationskonsulent Line Nordbo og projektejer Tina Bang Jakobsen.

Alle børn og unge har ret til at blive læsere – og det kræver handling nu

Kronik i Kristeligt Dagblad, med ét klart budskab: Hvis Danmark fortsat skal være en læsende nation, skal vi styrke læsekulturen omkring vores børn og unge

Mænd mødes om skønlitteratur

Projekt Mænd Mødes om Skønlitteratur er et udviklingsprojekt der har til formål at engagere mænd landet over i læsefællesskaber

Søg Fonden DBK om midler til læselyst-projekter

Fonden DBK åbner igen op for ansøgninger til projekter, der gavner læselysten og inspirerer flere til at gribe en bog, opdage nye fortællinger og opleve magien i ...

Arbejdsgruppe kalder til kamp for dansk litteratur, sprog og læsning

Arbejdsgruppen anbefaler at eReolen GO styrkes, og at der gives adgang til et minimum antal titler pr. måned til elever i grundskolen.

Ny læselystkampagne på vej

Læselystkampagnen Læselyst.nu er et nationalt tiltag, der sætter fokus på, at flere børn skal få gode oplevelser med læsning.

Kulturministeren modtager ny appel: Alle børn og unge har ret til at være læsere

Det skal være en politisk ambition, at alle børn og unge i Danmark har mulighed for at deltage i en stærk læsekultur.

Bøger og læsning i AI-æraen

EBLIDA-konferencen 2025 fokuserede på at styrke biblioteker som demokratiske nøgleinstitutioner med særligt fokus på AI og læsning.

Fupz overhaler Reuter

Børne- og ungdomsforfatter Kim Fupz Aakeson er i år topscorer ved uddelingen af bibliotekspengene, og skubber dermed Bjarne Reuter af tronen.