300 mio. norske kroner skal understøtte de norske børns læsning

Norges statsminister Jonas Gahr Støre

Skrevet af

13. maj, 2024

Forud for præsentationen af den norske regerings nationalbudget, har den norske statsminister bebudet, at der vil komme en investering i fysiske skolebøger på 300 mio. norske kroner, skriver bok365.no.

Satsingen på 300 millioner kroner på papirbøger er del af den norske regerings reviderede nastionalbudget.
“Dette er starten på en tydelig markering af skrift og bøger”, siger Norges statsminister Jonas Gahr Støre:

“I en rad av mange land ser vi at leselyst og glede ved å lese, har falt mer i Norge enn det man har sett andre steder. Det har skjedd over år. Det er ikke noe vi bare skal si at det er naturlig”, siger Støre.

“Vi vet at det å styrke leseferdigheten er utrolig viktig for norske barn. Og en viktig del av det er å satse på de fysiske lærebøkene”, siger den norske undervisningsminister Kari Nessa Nordtun.

Læsekrisen har også ramt Danmark. I marts 2024 lagde den nye danske folkeskoleaftale op til, at der afsættes ”en halv milliard til bøger” så flere børn får adgang til flere fysiske bøger” skriver forligspartierne bag aftalen.

Danskernes læselyst stiger – de yngste børn fører an i nyt fremgangsår for bibliotekerne

Nye tal viser, at der i 2025 blev foretaget hele 36,3 millioner lån af fysiske og digitale materialer på tværs af landets folkebiblioteker, eReolen og Filmstriben

Sommerskole for europæiske biblioteksledere

Hvordan styrker bibliotekerne deres stemme i en tiltagende kompleks tid, hvor bibliotekernes bidrag ikke altid anerkendes eller bakkes op af de politiske beslutningstagere? ...

212 millioner kroner i bibliotekspenge er fordelt

Bibliotekspengene udbetales én gang om året, og udregnes for både fysiske og digitale bøger

Børste vinder Børnevalget 2026

Børnevalget er arrangeret af Danmarks Biblioteksforening og Ballerup Bibliotekerne i samarbejde med folkebiblioteker over hele landet

National projektleder til Læsekultur i forandring

Vil du være med til at igangsætte og drive en national indsats, der samler kommuner, organisationer og fagmiljøer om at styrke læsekulturen hos børn og unge?

Ny handlingsplan for litteratur

Ny plan giver flere børn mulighed for at få besøg af forfattere og illustratorer i løbet af deres skoletid, og der kommer et helt nyt hus dedikeret til tegneserier

Årets sidste udgave af Danmarks Biblioteker er udkommet

Så er årets sidste Danmarks Biblioteker udkommet digitalt og er i fysisk form på vej til abonnenternes postkasser

Biblioteker er demokratisk infrastruktur

Den nordiske model bygger på tillid. Bibliotekerne er en af de sidste bastioner for denne tillid og derfor er de en nødvendig, demokratisk infrastruktur