Bibliotekernes Formidlingspris går til: Tønder Bibliotek og eReolen

Skrevet af

12. februar, 2019

Kulturministerens Formidlingspris sætter fokus på bibliotekernes formidlingsindsats herunder formidling ad nye kanaler både for at tiltrække nye brugere og for at tilpasse formidlingen til de kendte brugergrupper. Tønder Kommunes Biblioteker og eReolen fik prisen i år for nyskabende formidling både digitalt og i det fysiske biblioteksrum.

– Tønder Kommunes Biblioteker og eReolen har begge vist bredden i bibliotekernes tilbud, og at biblioteker stadig er vigtige og relevante mødesteder for brugerne – både når det handler om det fysiske rum og om det digitale rum. Det er meget prisværdigt, roste kulturminister Mette Bock de to vindere i forbindelse med prisuddelingen. Hun fremhævede prismodtagerne som gode eksempler på, hvordan bibliotekerne med deres mange forskelligartede tilbud er aktuelle for brugerne og med til at engagere borgerne og stimulere fællesskaber.

■ Tønder-projektet Mens vi venter, som biblioteket sammen med Asylsyd står bag, formidler viden om danske forhold og værdier til asylansøgere, der venter på svar om ophold. Det har skabt møder mellem ansøgerne og borgerne i lokalområdet med demokraticaféer, rådhusbesøg mm. for at give ansøgerne et indblik i dansk kultur, litteratur, demokrati og dannelse. Samtidig har danskere – unge gymnasieelever og foreningsfolk – fået mulighed for selv at blive klogere på andre kulturer. Se mensviventer.dk.

■ eReolen er bibliotekernes fælles digitale tjeneste. Med pinkoden fra ens eget lokale bibliotek får man adgang til online at læse og lytte til bøger digitalt – e-bøger og lydbøger – på linje med lån af bibliotekernes fysiske bøger. Her er masser af bøger for børn og voksne, men samtidig idéer til læsning og podcasts med inspiration og viden om aktuel og anden litteratur. eReolen.dk.

Tidligere prisvindere er Gladsaxe Bibliotekerne (2017), Aalborg Bibliotekerne (2016) og Varde Bibliotekerne (2015). Prisen på 50.000 kroner er etableret af tidligere kulturminister Marianne Jelved (B), der fik idéen på Kulturmøde Mors 2014. Kulturministeren udpeger vinderen på baggrund af indstilling fra et uvildigt fagpanel, der i år bestod af forfatter og foredragsholder Mads Nygaard, selvstændig bibliotekskonsulent Elsebeth Tank og lektor ved Institut for Informationsstudier, Nanna Kann-Rasmussen.

Tønders stolte borgmester, Henrik Frandsen, var sammen med kulturminister Mette Bock på Tønder Bibliotek den 24. januar for at uddele Bibliotekernes formidlingspris til en glad projektleder, Ahmad Joumaa (foto). Erfaringerne fra Mens vi venter forventes også at kunne bruges i integrationsøjemed. Allerede ugen efter fik biblioteket et andet godt budskab. Tilsagn om 250.000 kroner i tilskud fra Udviklingspuljen til projektet "Unge som kulturbærere" – om at formidle viden og værktøjer til unge, så de bedre kan navigere i det stadig mere multikulturelle samfund, en vigtig dannelsesopgave i dag, som biblioteket siger i sin ansøgning.

Også eReolens folk var superglade, som formand for eReolen og bibliotekschef i Københavns Kommune, Jakob Heide Petersen, sagde i forbindelse med prismodtagelsen. – Vi er meget stolte over at modtage Bibliotekernes Formidlingspris. Det har for eReolen høj strategisk prioritet at tilbyde inspirerende formidling til brugerne på mange forskellige platforme. Det samme gælder samarbejdet med bibliotekerne i Danmark om digitale og fysiske formidlingskoncepter, der kan styrke forankringen af det digitale tilbud lokalt. Derfor glæder vi os meget over denne anerkendelse af indsatsen.

2025: Pejling af fremtiden

Hvilken dagsorden tegner sig kulturpolitisk og bibliotekspolitisk i valgåret KV25?

Hvad kan biblioteket gøre for unge?

Biblioteket tilbyder mulighed for at blive klogere på ens egne muligheder. Det gør kultur i det hele taget.

Finanslov med skrænter

“600 millioner til kulturen de næste fire år” var det glade budskab fra Kulturministeren, da finanslovsforslaget for 2025 blev præsenteret.

Vejle: Nyt fyrtårn og demokratisk samlingssted

Planen er at skabe Danmarks bedste børnebibliotek og forbinde bymidten med byens nye grønne bydel Ny Rosborg.

Set fra MIN stol: Giv kulturen den plads, den fortjener

Det er på tide at give kulturen den plads, den fortjener. Kulturen er ikke en luksus, vi kan tillade os at overse.

Er vi berøringsangste i forhold til AI

Vi skal omfavne AI i bibliotekssektoren og tænke os ind i en rolle, så vi understøtter eleverne og de studerende i at bruge den kunstige intelligens

Når teknologien fragmenterer demokratiet

Bibliotekerne kan tilbyde borgerne et sted, hvor information ikke er drevet af algoritmer, men af etiske principper om oplysning og dannelse

Det Kgl. Bibliotek viser vejen til viden

Vejen frem er ikke at forsøge at bevise, at bogen er overlegen i forhold til skærmen. Opgaven er at vise, at den trykte bog fortsat kan noget