Børns læselyst – en analyse af de seneste 20 års kulturpolitiske argumenter og strategier i Danmark

Skrevet af

25. november, 2022

I Danmark har læselyst været på den børnekulturpolitiske dagsorden længe, men med en intensiveret indsats siden begyndelsen af 00’erne, hvor Kulturministeriet iværksatte en omfattende og flerårig læselystkampagne målrettet børn. Siden er en række forskellige indsatser blevet iværksat.

I en helt ny artikel undersøges de kulturpolitiske rationaler, der kan identificeres bag forskellige læselystindsatser, ligesom det undersøges hvilke metoder og strategier, der anvendes i praksis til at styrke børns læselyst.

Artiklen er skrevet af Gitte Balling, lektor på institut for kommunikation på Københavns Universitet og af Lisbet Vestergaard, selvstændig bibliotekskonsulent med tilknytning til Tænketanken Fremtidens Biblioteker.

Artiklen udkommer i dag i Nordisk Kulturpolitisk Tidsskrift, Scandinavian University Press.

Læs hele artiklen.

Bibliotekerne har ingen pårørende, der råber op

»Det ville være en superfornuftig idé at ændre biblioteksloven og gøre den mere tidssvarende i forhold til, hvad bibliotekerne rent faktisk er i dag«

Bibliotekets bogbus midt i den kommunale valgkamp

Debatten om bogbussen er ikke kun et spørgsmål om kroner og ører. Den handler om, hvilken kommune man ønsker at være

Et bredt kulturudbud er vigtigt for kommunen

En ny måling fra Applaus viser, at et rigt kulturliv i lokalområdet har stor betydning for mange danskere

Endnu en finanslov uden biblioteker

Igen i år står landets mest besøgte kulturinstitution uden for finanslovens prioriteringer

Kulturel oprustning skal med i kommunalvalgkampen

Det er i kommunerne, slaget står. Og det er dér, vi afgør, om vi vil opruste demokratiet kulturelt – eller overlade samtalen til de kræfter, der splitter

Afstemningen til Orla-prisen er i gang

Der er 15 bøger i spil til årets Orlapriser, og de nominerede er selvfølgelig besluttet af børnene selv

Debatten om kasserede bøger fortsætter

"Kassation handler ikke om censur, men om kvalitet og faglighed. Det er kommunerne, der kender borgerne og ved, hvad der skal stå på hylderne"

Lad os bruge tiden på at udvikle fremtidens biblioteker, ikke på fejlagtige rygter

Når en biblioteksbog kasseres, får den et nyt liv: på et bogsalg, i en institution eller som genanvendt papir.