Flere end 100 DR-romanklubber åbner på biblioteker landet over

Skrevet af

2. december, 2022

Lysten til at læse sammen og drøfte danske romaner fejler bestemt ikke noget hos danskerne efter coronatiden.

Læsningen i DR Romanklubberne gik i gang 1. december på biblioteker over hele landet, og antallet af DR-romanklubber og tilknyttede biblioteker er rekordhøjt. I sæsonen 2022-2023 er der 109 DR Romanklubber på 66 tilmeldte biblioteker, og det er en pæn fremgang i forhold til sidste år, hvor de tilsvarende tal var henholdsvis 92 klubber og 60 biblioteker. Romanklubbernes arbejde munder ud i, at modtageren af DR Romanprisen 2023 bliver fundet til sommer.

På flere kommunale budgetter er der blevet skåret på kulturen, men heldigvis prioriterer bibliotekerne opgaven med at give læserne et fælles rum til at opleve og italesætte litteraturen. Der skal både sættes mandskab af og indkøbes bøger for at kunne gennemføre læsegrupperne. Jeg er glad for, at det er noget af det, bibliotekerne vælger at holde fast i, siger Diana Bach, Journalist og vært for DR Romanprisen

Det skriver DR.

Alle børn og unge har ret til at blive læsere – og det kræver handling nu

Kronik i Kristeligt Dagblad, med ét klart budskab: Hvis Danmark fortsat skal være en læsende nation, skal vi styrke læsekulturen omkring vores børn og unge

Mænd mødes om skønlitteratur

Projekt Mænd Mødes om Skønlitteratur er et udviklingsprojekt der har til formål at engagere mænd landet over i læsefællesskaber

Søg Fonden DBK om midler til læselyst-projekter

Fonden DBK åbner igen op for ansøgninger til projekter, der gavner læselysten og inspirerer flere til at gribe en bog, opdage nye fortællinger og opleve magien i ...

Arbejdsgruppe kalder til kamp for dansk litteratur, sprog og læsning

Arbejdsgruppen anbefaler at eReolen GO styrkes, og at der gives adgang til et minimum antal titler pr. måned til elever i grundskolen.

Ny læselystkampagne på vej

Læselystkampagnen Læselyst.nu er et nationalt tiltag, der sætter fokus på, at flere børn skal få gode oplevelser med læsning.

Kulturministeren modtager ny appel: Alle børn og unge har ret til at være læsere

Det skal være en politisk ambition, at alle børn og unge i Danmark har mulighed for at deltage i en stærk læsekultur.

Bøger og læsning i AI-æraen

EBLIDA-konferencen 2025 fokuserede på at styrke biblioteker som demokratiske nøgleinstitutioner med særligt fokus på AI og læsning.

Fupz overhaler Reuter

Børne- og ungdomsforfatter Kim Fupz Aakeson er i år topscorer ved uddelingen af bibliotekspengene, og skubber dermed Bjarne Reuter af tronen.