Formidling til læsesvage

Skrevet af

2. april, 2019

Borgere med læsevanskeligheder har generelt savnet opmærksomhed. Med inspiration fra IFLA, den internationale biblioteksorganisation, var DB derfor med til at bakke op om og medinitiere projektet Gør-det-lettere i samarbejde med Gladsaxe og Vejle Bibliotekerne. Målet var at gøre bibliotekets tilbud mere tilgængelige for ordblinde og læsesvage voksne og samtidig uddanne store grupper af biblioteksansatte til bedre at kunne betjene målgruppen.

Det er gået over al forventning: 549 biblioteksansatte på 25 biblioteker har i 2017-2018 deltaget i projektet. Arbejdet fortsætter, bl.a. er Nota.dk (national biblioteksservice for ord- blinde og synshandicappede) gået aktivt ind i opgaven.

» Formanden har ordet
TEMAER
1 BIBLIOTEKET, KOMMUNERNE OG STATEN
» Pejlemærker for fremtidens biblioteker
» Pejlemærker 2018
» Det samarbejdende biblioteksvæsen under pres
» DB opfordring
2 BIBLIOTEKET & SAMFUNDSOPGAVERNE
» DB opfordring
» Folkebiblioteket, folkeoplysningen og demokratiet
» Folkebiblioteket, uddannelserne og samfundet
» Folkebiblioteket, ORDet og demokratiet
» Folkebiblioteket, Fake News & Fakta
3 MEDIEUDVIKLING, COPYRIGHT & FORMIDLING
» e-bøgerne og copyright
» Formidling af digitale tjenester
»  Formidling til læsesvage 
» DB opfordring
4 INTERNATIONALE TRENDS
» EBLIDA 2018
» IFLA 2018
» Øvrigt internationalt
5 KOMMUNIKATION, NETVÆRK & SAMARBEJDE
» DB – i netværk og på platforme
» DB sætter dagsordenen
» Via debat, idéudveksling og kampagner
» Via magasin, nyhedsformidling og oplæg
6 FOLKEOPLYSNING & REGIONALE MØDER
» Folkemødet i Allinge
» Kulturmøde Mors
» BogForum 2018
7 DB FORENINGSUDVIKLING
» Medlemsudvikling
» Resultatopgørelse for 2018
TÆNKETANKEN FREMTIDENS BIBLIOTEKER
» Et år med fokus på børns læselyst
LÆSERNES BOGPRIS
» Sara Omar vandt Læsernes Bogpris 2018

Afstemningen til Orla-prisen er i gang

Der er 15 bøger i spil til årets Orlapriser, og de nominerede er selvfølgelig besluttet af børnene selv

Er der en læsekrise, eller leger vi med ord?

Er de danske børn og unges læsning i krise, eller er det en forkert beskrivelse. Bølgerne går højt i øjeblikket

Læsetilbud i metroen

Et "ekspress"-bibliotek i en ny metrostation i Warszawa har til formål at skabe et kulturelt rum, der kan opfordre rejsende til at droppe smartphones til fordel for bøger

Bogmomsen er erhvervspolitik – ikke kulturpolitik

Nye læsere skabes ved at styrke de steder, hvor litteratur møder borgerne – i skolerne, på bibliotekerne og på litteraturmøder med forfattere og formidlere.

“Vi har brug for en læserevolution”

Lad de interessante samtaler, der hver dag finder sted i biblioteksudlån og ved boghandlerdiske om, hvad forskellige læsere gerne vil have, finde sted i medierne

Read Hour 2025

I dag er det Read Hour-dag. Find inspiration til at deltage i Read Hour 2025

Orlaprisen 2025

Så er de 15 nominerede bøger til Orlaprisen 2025 fundet. Afstemningen foregår online fra d. 9. oktober – 9. november, så nu er der tid til at læse.

Nordisk litteraturuge 2025

I uge 46 i november tænder vi et lys og læser en bog. Det er grundkonceptet bag projektet og mandag i Nordisk Litteraturuge er Den store Højtlæsningsdag