Ny kulturpolitik efterlyses

Skrevet af

2. juli, 2020

Kommunerne har en, hvorfor har staten ikke?
Danmark har en række delstrategier men ikke en overordnet plan for kulturen. Det er omkring 20 år siden vi sidst fik en redegørelse, der satte kulturpolitikken ind i et større perspektiv. Der er sket utroligt meget på kulturområdet siden årtusindeskiftet, og ikke mindst corona-krisen har vist os alle, at kulturen spiller en vigtig rolle i det danske samfund.

Derfor opfordrer Danmarks Biblioteksforening kulturminister Joy Mogensen til at stille sig i spidsen for at lave en ny landsdækkende kulturpolitik, som rækker ind i det kommende årti.
Læs mere og deltag i debatten via kulturdebat.nu.

Bibliotekerne har ingen pårørende, der råber op

»Det ville være en superfornuftig idé at ændre biblioteksloven og gøre den mere tidssvarende i forhold til, hvad bibliotekerne rent faktisk er i dag«

Bibliotekets bogbus midt i den kommunale valgkamp

Debatten om bogbussen er ikke kun et spørgsmål om kroner og ører. Den handler om, hvilken kommune man ønsker at være

Et bredt kulturudbud er vigtigt for kommunen

En ny måling fra Applaus viser, at et rigt kulturliv i lokalområdet har stor betydning for mange danskere

Endnu en finanslov uden biblioteker

Igen i år står landets mest besøgte kulturinstitution uden for finanslovens prioriteringer

Kulturel oprustning skal med i kommunalvalgkampen

Det er i kommunerne, slaget står. Og det er dér, vi afgør, om vi vil opruste demokratiet kulturelt – eller overlade samtalen til de kræfter, der splitter

Debatten om kasserede bøger fortsætter

"Kassation handler ikke om censur, men om kvalitet og faglighed. Det er kommunerne, der kender borgerne og ved, hvad der skal stå på hylderne"

Lad os bruge tiden på at udvikle fremtidens biblioteker, ikke på fejlagtige rygter

Når en biblioteksbog kasseres, får den et nyt liv: på et bogsalg, i en institution eller som genanvendt papir.

Nyt ekspertudvalg for kulturstatistik

Danmarks Statistik har offentliggjort medlemmerne af det nyoprettede Ekspertudvalg for Kulturstatistik