Tilskud til projekter, der bl.a. styrker børn og unges digitale læsning og læselyst

Skrevet af

4. februar, 2019

Kulturministeriet har meddelt tilskud til 26 biblioteker og pædagogiske læringscentre over hele landet til projekter, der styrker fællesskaber, formidling af litteratur og børn og unges digitale læsning og læselyst.

I Danmarks Biblioteksforening takker vi for tilskud til projekterne “Digitalt myteri – potentialer i børns digitale læsning” og “Lyst til læsebånd i hele landet”.

Se alle støttede projekter.

Afstemningen til Orla-prisen er i gang

Der er 15 bøger i spil til årets Orlapriser, og de nominerede er selvfølgelig besluttet af børnene selv

Er der en læsekrise, eller leger vi med ord?

Er de danske børn og unges læsning i krise, eller er det en forkert beskrivelse. Bølgerne går højt i øjeblikket

Læsetilbud i metroen

Et "ekspress"-bibliotek i en ny metrostation i Warszawa har til formål at skabe et kulturelt rum, der kan opfordre rejsende til at droppe smartphones til fordel for bøger

Bogmomsen er erhvervspolitik – ikke kulturpolitik

Nye læsere skabes ved at styrke de steder, hvor litteratur møder borgerne – i skolerne, på bibliotekerne og på litteraturmøder med forfattere og formidlere.

“Vi har brug for en læserevolution”

Lad de interessante samtaler, der hver dag finder sted i biblioteksudlån og ved boghandlerdiske om, hvad forskellige læsere gerne vil have, finde sted i medierne

Read Hour 2025

I dag er det Read Hour-dag. Find inspiration til at deltage i Read Hour 2025

Orlaprisen 2025

Så er de 15 nominerede bøger til Orlaprisen 2025 fundet. Afstemningen foregår online fra d. 9. oktober – 9. november, så nu er der tid til at læse.

Infomøde om fondsmidler

Vil I gerne afholde fællesspisninger, lave podcast, starte en fælleshave eller gennemføre andre fede aktiviteter på biblioteket for unge mellem 18 og 30 år?