Gebyrafskaffelse kan få konsekvenser

Paw Østergaard Jensen (A), forperson for Danmarks Biblioteksforening

Skrevet af

27. maj, 2024

Der jubles over gebyrfrihed på landets biblioteker, men er det kun positivt?

Det har BogMarkedet snakket med forperson for Danmarks Biblioteksforening, Paw Østergaard Jensen, om.

Det er de respektive lokale politiske beslutninger, der er med til definere, hvordan bibliotekerne påvirkes af gebyrfraskrivelse.

Paw tror, at man i de kommende budgetforslag vil se, at det positive ved gebyrfrihed er skrevet ind, mens konsekvenserne ikke bliver belyst i samme grad.

– Flere af de politikere, som jeg har snakket med om gebyrfrihed, bliver overrasket, når jeg fortæller om potentielle konsekvenser. Vi kommer fra Danmarks Biblioteksforenings side til at oplyse om konsekvenserne, opfordre de lokale politikere til dialog med relevante personer indenfor de lokale biblioteksområder og til at regne beslutningerne ordentlig igennem, siger Paw, der gerne så, at man i de kommende kommunale budgetter passer på folkebibliotekerne.

Bibliotekerne fortjener en oplyst debat

Bibliotekernes betydning handler om mere end udlånstal. Det handler om læsning – og om demokrati

“Bibliotekerne er vigtige mødesteder”

Bibliotekerne giver plads til fordybelse på en helt anden måde end hvad vi for eksempel oplever på de sociale medier

Bibliotekernes opgaver

Bibliotekernes arbejde handler ikke kun om udlån, men også om demokratisk deltagelse

Partier åbner for en ny bibliotekslov efter et valg … som kommer nu

En ny bibliotekslov skal bl.a. sikre, at bibliotekerne fungerer som demokratiets fællesrum – uanset hvor i landet, man bor

En vigtig debat om bibliotekerne – lad os tage den ordentligt

CEPOS har sat fokus på bibliotekernes udvikling. Det er positivt, men debatten bør være mere nuanceret og foregå på et oplyst grundlag

Bibliotekerne har ingen pårørende, der råber op

»Det ville være en superfornuftig idé at ændre biblioteksloven og gøre den mere tidssvarende i forhold til, hvad bibliotekerne rent faktisk er i dag«

Bibliotekets bogbus midt i den kommunale valgkamp

Debatten om bogbussen er ikke kun et spørgsmål om kroner og ører. Den handler om, hvilken kommune man ønsker at være

Et bredt kulturudbud er vigtigt for kommunen

En ny måling fra Applaus viser, at et rigt kulturliv i lokalområdet har stor betydning for mange danskere